#PolfoPolecajka — Złamane serca

Ostatnio poruszałam temat rodziny, dziś czas złamanych serc. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, ile mamy lat i jaki status społeczny, zawsze spotka nas coś, co złamie nam serce i wcale to nie musi być zawód miłosny. Ta polecajka to mozaika złamanych serc.

Serial:  

Pierwsza propozycja będzie lekka, idealna do obejrzenia, gdy nie wiemy już co wybrać.  

Serial „Przyjaciele” to amerykański sitcom, znany w ponad 100 krajach, jednak zdarzają się osoby, które tego nie oglądały i nie mogę się temu nadziwić. Dlaczego ta propozycja tutaj? „Przyjaciele” to serial, w którym widzimy „prawdziwe” życie, jak postacie się zakochują, jak cierpią przez niejeden zawód miłosny. Serial mający 10 sezonów daje nam czas na poznanie postaci, zżycie się z nimi, więc gdy widzimy jak Ross i Rachel rozstają się, nie możemy oglądać tego obojętnie.  

źródła: Filmweb.pl

Dla tych, co nie oglądali — w serialu tym możemy zobaczyć wiecznie młodą Jennifer Aniston, Couretney Cox, Matta LeBlanca, Matthew Perry’ego, Lisę Kurdow i Davida Schwimmera.  

Drugą propozycją będzie serial „13 powodów”, który miał premierę w 2017 roku. Pierwszy sezon jest na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jaya Ashera, a pozostałe 3 są inspiracją.  

Pierwszy sezon opowiada o powodach, przez które Hannah Baker odebrała sobie życie. Przed śmiercią nagrała 13 kaset, każda dla osoby, która miała związek z jej śmiercią. Historię oglądamy z perspektywy Claya Jensena, który jest jednym z powodów nieżyjącej już Hannah. 

źródła: Filmweb.pl

Pozostałe trzy sezony to historia uczniów, którzy byli na kasetach. Pokazane są ich losy i życie. Serial ten porusza ważne treści, takie jak gwałt, samobójstwo, uzależnienie, victim blaming (obwinianie ofiary) i momentami jest drastyczny, ale czy nie takie jest życie? Słyszałam wiele opinii, że serial powinien się skończyć na pierwszym sezonie, ale nie zgadzam się z tym, bo tak historię wykreowano, że wszystko się łączy. 

Filmy  

„Gwiazd naszych wina”, w rolach głównych występuje Shailene Woodley jako Hazel oraz Ansel Elgort, który wcielił się w Gusa. Film jest oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Johna Greena. Postacie poznają się na spotkaniu grupy wsparcia i zakochują w sobie, w międzyczasie wyruszają również w podróż do Amsterdamu, aby spełnić marzenie Hazel. 

źródło: Filmweb.pl

Nie ma happy endu, jakiego byśmy chcieli. Jednak film pokazuje coś cenniejszego — pokazuje, że życie to chwila, która zależy od nas. „Gwiazd naszych wina” to piękna historia złamanych serc. 

źródło: Filmweb.pl

To teraz trochę akcji, ostatnią propozycją filmową są „Ptaki nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)”.

To o wiele luźniejsza pozycja niż dwie poprzednie. W tytułową Harley wciela się Margot Robbie, tak samo, jak wcześniej w „Legionie Samobójców”. W „Ptakach Nocy” Harley rozstaje się ze swoim ukochanym Jokerem i w przypływie złości postanawia się zemścić i wysadza w powietrze laboratorium, gdzie się w sobie zakochali, reszta filmu to następstwa tego wybuchu.  

źródło: youtube.com

Muzyka 

Three Days Grece – „I hate everything about You”  

Mówi się, że między miłością i nienawiścią jest cienka linia. Jak odróżnić te uczucia, gdy wszystko przechodzi sobą?

Piosenka „The Little Things Give You Away” zespołu Linkin Park zainspirowały mnie do wyboru tego motywu. Zwłaszcza druga zwrotka, której tłumaczenie brzmi:  

Nadzieja się rozpada 
Pokolenia znikają 
Zmyte 
Gdy naród po prostu się temu przygląda 

Piosenka nie jest o złamanym sercu, jest o rozpadającej się nadziei, o pragnieniu bycia szanowanym, gdy nikt nas nie szanuje. Słuchając tej piosenki myślę o moim złamanym sercu oraz sercach innych kobiet, które zostały złamane przez partię rządzącą. Tamy pękają kobiety wychodzą na ulicę walczyć o swoje prawa.  

źródło:empik.com

Książka:  

17-letnia Celestine zostaje ukarana i napiętnowana przez Trybunał, zostaje ikoną rewolucji, która obali panujący rząd, gdzie stojący u władzy narzucają swoje morale i decyzje obyczajowe. Książka „Skaza” autorstwa Ceceli Ahern to powieść dystopijna, która dzieje się w świecie fikcyjnym, jednak patrząc na to, co się dzieje w naszym kraju, mam wrażenie, że my również jesteśmy w dystopijnej powieści. 

koretka: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *