Pomóż seniorom z DPS przetrwać pandemię. Telewolontariusze poszukiwani

Fot. maslme/ Pixabay

Już od ponad roku trwa pandemia koronawirusa. Pomimo częściowego powrotu do kontaktów międzyludzkich, Domy Pomocy Społecznej są wciąż zamknięte dla odwiedzających. Oznacza to, że już od marca 2020 r. podopieczni DPS-ów nie mogą spotykać się z innymi osobami, w tym z rodziną. Jak wskazują psychologowie pracujący w DPS-ach, sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia psychicznego podopiecznych, których nawet kontakty z personelem są ograniczane do minimum.  

.

Zamknięci w czterech ścianach seniorzy (i nie tylko) z DPS-ów potrzebują pomocy, a mianowicie możliwości porozmawiania z drugim człowiekiem. Taką pomoc oferuje telewolontariat „UMCS Seniorom”. W ramach tej akcji zbierani są chętni, którzy mają czas i chęci na telefoniczne, bądź internetowe spotkania z pensjonariuszami Domów Pomocy Społecznej w Lublinie. 

.

Aktualnie najbezpieczniejszą formą wsparcia psychicznego podopiecznych DPS-ów są rozmowy telefoniczne bądź za pomocą komunikatorów internetowych (Messenger, Skype, itd.), które są uzależnione od zaplecza technicznego, którym dysponuje zarówno wolontariusz, jak i pensjonariusz DPS-u. 

.

W akcji mogą wziąć udział zarówno studenci i pracownicy wszystkich uniwersytetów w Lublinie, jak i osoby niezwiązane ze światem naukowym, które dysponują odrobiną wolnego czasu oraz są empatyczne i ciekawe drugiego człowieka . Termin rozmowy jest dostosowywany w taki sposób, aby zarówno wolontariuszowi, jak i podopiecznemu DPS-u nie kolidowało to z innymi czynnościami w ciągu dnia.  

.

Osoby, którym udzielane jest wsparcie to oczywiście nie tylko seniorzy, ale także osoby w młodym wieku, m.in. po trzydziestce, które są pensjonariuszami DPS-u. Aby rozmowa przebiegała przyjemnie obu stronom, wolontariusz jest zapoznawany z osobą potrzebującą rozmowy tzn. dowiaduje się, o czym lubi rozmawiać i jakich tematów warto unikać. Po odpowiadającym obu stronom doborze partnerów do rozmowy relacja jest kontynuowana w trakcie następnych kontaktów. To niezwykle ważne, aby obu stronom dobrze się rozmawiało, ponieważ projekt ten ma poszerzać zarówno doświadczenie studenta, jak i podnosić na duchu osoby starsze. 

.

– Ze strony studenta, z jednej strony to będzie zdobywanie dobrych doświadczeń. Z drugiej poznawanie zupełnie odmiennego życia. My martwimy się o restauracje, a DPS-y są zupełnie zamknięte… Rozmowa z drugim człowiekiem pozwala tym osobom na chwilę zapomnieć o czterech ścianach, w których siedzą od marca zeszłego roku – powiedziała Wirginia Gieryng-Cieplak, organizatorka projektu. 

.

Obecnie „UMCS Seniorom” realizowane jest wśród chętnych pensjonariuszy spośród trzech DPS-ów z Lublina. Jak wspomina Pani Wirginia, każda z osób potrzebujących rozmowy kryje w sobie niezwykle ciekawą historię, którą chciałaby podzielić się z innymi. Wśród osób starszych są m.in. emerytowani naukowcy, w tym były wykładowca chemii na Politechnice Lubelskiej, który bardzo tęskni za studentami, czy osoba, która przeżyła II wojnę światową i której wielkim pragnieniem jest podzielenie się swoimi wspomnieniami (już skontaktowana z historykiem z UMCS-u).  

.

Osoby chętne proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, a następnie oczekiwanie na podjęcie kontaktu ze strony organizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *