Ruszają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym!

Fot. Pixabay

Przez najbliższe dwa tygodnie uwaga kibiców sportów zimowych będzie zwrócona ku niemieckiemu Oberstdorfowi. To właśnie tam zostaną przeprowadzone kolejne MŚ. Biało-Czerwoni wystąpią w biegach narciarskich kombinacji norweskiej, ale największe emocje wzbudzają starty naszych skoczków. 

Trener Michal Dolezal powołał sześciu zawodników: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Andrzeja Stękałę, Jakuba Wolnego i Klemensa Murańkę. Dla Stocha będą to już dziewiąte MŚ w karierze. Co ciekawe debiutował na nich właśnie w Oberstdorfie (w 2005 roku). Z imprezy tej rangi przywiózł dotąd pięć medali (złoto i srebro z rywalizacji indywidualnej oraz złoto i dwa brązowe krążki z konkursów drużynowych). Po raz piąty w światowym czempionacie zaprezentuje się Kubacki. Dla 30-latka szczególnie istotna będzie rywalizacja na skoczni normalnej, na której będzie bronił wywalczonego przed dwoma laty tytułu najlepszego skoczka globu. Jak pamiętamy, konkurs odbył się wówczas w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, Polak wygrał, mimo że na półmetku był dopiero 27. Ogromny awans zaliczył wtedy także Stoch (z 18. na 2. lokatę). Drugim najbardziej doświadczonym skoczkiem w naszej kadrze jest Piotr Żyła. Będą to dla niego już siódme mistrzostwa. W swoim dorobku ma jeden medal indywidualny — brąz z Lahti (2017). Podobnie jak Stoch może pochwalić się trzema krążkami zdobytymi w drużynie. O czwarte miejsce na konkurs drużynowy powalczą nasi trzej młodsi skoczkowie. Dla Stękały będzie to debiut w mistrzostwach. Z kolei Wolny udziału w nich zasmakował już dwa lata temu (na dużej skoczni w Innsbrucku był 40.). Po sześcioletniej przerwie do rywalizacji ma szansę powrócić Klemens Murańka. Poprzednie mistrzostwa, na których startował (Falun 2015), z pewnością wspomina bardzo dobrze. Indywidualnie był 17. i 20., a wraz z Żyłą, Ziobrą i Stochem wyskakał brąz. 

Wyniki poprzednich mistrzostw świata (Seefeld 2019 – Austria): 

  • Skocznia duża: 

1. Markus Eisenbichler (Niemcy) 

2. Karl Geiger (Niemcy) 

3. Killian Peier (Szwajcaria) 

… 

5. Kamil Stoch 

12. Dawid Kubacki 

19. Piotr Żyła 

40. Jakub Wolny 

  • Konkurs drużynowy na skoczni dużej: 

1. Niemcy 

2. Austria 

3. Japonia 

… 

4. Polska (Żyła, Hula, Kubacki, Stoch) 

  • Skocznia normalna: 

1. Dawid Kubacki (Polska) 

2. Kamil Stoch (Polska) 

3. Stefan Kraft (Austria) 

… 

12. Stefan Hula 

33. Piotr Żyła 

  • Konkurs drużyn mieszanych: 

 1. Niemcy 

2. Austria 

3. Norwegia 

… 

6. Polska (Rajda, Kubacki, Karpiel, Stoch) 

Po raz kolejny na MŚ zaprezentują się nasze skoczkinie. Trener Łukasz Kruczek powołał pięć zawodniczek: Kingę Rajdę, Annę Twardosz, Nicole Konderlę, Joannę Szwab i Kamilę Karpiel. Interesująco zapowiada się szczególnie rywalizacja naszej drużyny mieszanej (dwie Panie i dwóch Panów).  

Zobacz również: Reprezentacja Polski rywalizowała w konkursie drużyn mieszanych w Rasnovie!

 
Starty polskich skoczków: 

27.02.2021 16:30 (sobota) Oberstdorf HS 106 (K-95) – konkurs indywidualny  

28.02.2021 17:00 (niedziela) Oberstdorf HS 106 (K-95) – konkurs drużyn mieszanych 

05.03.2021 17:00 (piątek) Oberstdorf HS 137 (K-120) – konkurs indywidualny  

06.03.2021 17:00 (sobota) Oberstdorf HS 137 (K-120) – konkurs drużynowy  

W sumie Polskę będzie reprezentowało 23 sportowców. Oprócz skoczków i skoczkiń będą to: Izabela Marcisz, Monika Skinder, Karolina Kaleta, Weronika Kaleta i Karolina Kukuczka oraz Maciej Staręga, Dominik Bury, Kamil Bury, Kacper Antolec i Mateusz Haratyk (biegi narciarskie). W kombinacji norweskiej wystąpią Szczepan Kupczak i Andrzej Szechowicz.

Wszystkim naszym sportowców życzymy jak najlepszych występów! 
 

Korekta: Anna Marek

1 thought on “Ruszają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *