Studenckie must- have. Aplikacje, które ułatwią naukę

Notatki oraz ich robienie to zmora każdego ze studentów. O ile siedzenie na auli dawało czasami w kość, o tyle wykłady online nie zachęcają do prowadzenia skrupulatnych zapisków z zajęć. Aby to zmienić bądź chociaż trochę zachęcić do przykładania się w nowym semestrze, przedstawię Wam przydatne aplikacje, które pomogą w przygotowywaniu materiałów na zajęcia. 

Dokumenty Google

Pierwsza propozycja być może nie będzie odkrywcza, jednak bez niej nie wyobrażam sobie robienia notatek. Mówimy o alternatywie dla Worda od Google, która swoim wyglądem i możliwościami nie odstaje rażąco od pierwowzoru. Myślę, że każdy z Was mniej więcej wie jak wygląda praca w Dokumentach. Chciałabym skupić się na możliwościach, o których nie każdy wie, a ich wykorzystanie wpływa na wygląd naszego całego pliku. Chodzi o szablony, jakie przygotował Google. Zazwyczaj w edytorach tekstu nie mamy zbyt wielu możliwości, aby wpływać na wygląd całego dokumentu. Szablony dzięki swojemu minimalizmowi sprawiają, że nasze notatki lub prace zaliczeniowe wyglądają naprawdę profesjonalnie.Oczywistością jest, że mniej męczącym dla nas i naszych oczu są prace uporządkowane. Poniżej przedstawię Wam różnicę pomiędzy zwykłym, a sformatowanym tekstem, dzięki szablonowi Notatki z zajęć.  Dużą rolę odgrywa tutaj czcionka: Oswald, która zawiera aż 6 propozycji wyglądu, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyróżniać ważne dla nas informacje bez używania kolorów.  

Canva

Drugą propozycją jest aplikacja, która, tak jak Google, działa również w wersji przeglądarkowej. Canva to narzędzie do projektowania grafik z szerokim asortymentem graficznym, dzięki czemu nie musimy używać zdjęć z wyszukiwarki lub też wyszukiwać elementów w formacie PNG, które pasowałyby do naszego projektu. Ponownie będę mówiła o szablonach, ponieważ w tej aplikacji to one pozwalają na szybkie, ale jednocześnie schludne grafiki. Canva pomaga w tworzeniu prezentacji, infografik lub napisaniu CV, które spośród innych wyróżniać was będą ciekawym i profesjonalnym wyglądem. Jeśli chodzi o opcje, które są pomocne, warto wspomnieć o możliwości ustawiania przezroczystości obiektu, dzięki czemu nasza praca nie jest jednowymiarowa. Dodatkowo plusem jest zmienianie położenia elementu w dowolny sposób oraz nawigacja w odniesieniu do wstawionego już tekstu lub zdjęcia, przez co całość będzie ze sobą współgrać. Canva jest narzędziem darmowym, jednak niektóre ze zdjęć lub elementów dostępne są tylko dla kont PRO. Ze swojej strony dodam, że podstawowa wersja jest naprawdę obszerna i wykupywanie rozszerzonej wersji nie jest niezbędne. Poniżej znajdziecie propozycje szablonów, dostępnych w aplikacji.  

Adobe Scan

Jeśli musicie zrobić skan notatek ASAP, to jest to aplikacja dla Was. Adobe Scan zamieni zdjęcie danego dokumentu w mgnieniu oka na skan w formacie PDF, dzięki czemu macie możliwość nanoszenia na nim poprawek lub też szybki i czytelny dostęp do pliku. Dodatkowo istnieje możliwość stworzenia całego pliku składającego się z wielu zdjęć, dzięki czemu wszystkie notatki zapisują się jako jeden folder. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy plikami zeskanowanymi przez drukarkę oraz tymi przygotowanymi przez Adobe Scan, osobiście ich nie zauważam. Dokumenty możecie od razu po zeskanowaniu udostępniać lub zapisywać w urządzeniu. Jak powstaje skan? Wgrywacie zdjęcie z galerii lub robicie je aparatem, po czym aplikacja konwertuje załączoną grafikę na skan PDF.  

Przenośny skaner jest bezpłatny i dostępny zarówno na Androida, jaki i iOS.  

GoodNotes

Przedostatnia z aplikacji jest dostępna jedynie na iOS, jednak na rynku istnieje wiele zamienników, które w podobny sposób pomagają w robieniu wizualnych notatekGoodNotes to aplikacja, która oferuje możliwość tworzenia dokumentów właśnie w takim stylu- oprócz tekstu, który możemy konwertować na dowolne sposoby, istnieje możliwość dołączenia zdjęć, wykresów oraz pisania odręcznego. W aplikacji możemy zakreślać, przenosić lub dopisywać to, o czym zapomnieliśmy w dowolny sposób. Pomaga w tym lasso, które bez problemu radzi sobie nie tylko z przenoszeniem, ale również formatowaniem zaznaczonego obiektu. Warto wspomnieć, że notatki tworzą otwarte foldery, które w każdej chwili możemy edytować. Dodatkowym atutem jest wcześniej wspomniane skanowanie dokumentów, które mogą być załączane do istniejącego już pliku lub dodawane jako oddzielny folder. Swoje notatki możemy zapisywać na urządzeniu lub na dysku Google jako zdjęcia, lub plik PDF. Ułatwieniem jest także możliwość natychmiastowego udostępniania, bez konieczności zapisywania dokumentu na urządzeniu.  

GoodNotes to aplikacja płatna jednorazowo. 

Przykładowe notatki wykonane w GoodNotes:

Plantie/Forest 

Kończymy to zestawienie aplikacjami, które pomagają skupić się na naszej nauce. Plantie jest dostępna na iOS, zaś Forest można pobrać w Google Play. Obie są bezpłatne i działają na takich samych zasadach, ponieważ naszym zadaniem jest hodowanie rośliny. Brzmi prosto jednak, aby mogła ona rosnąć, przez wcześniej wybrany czas musimy nie używać innych aplikacji. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy szybko się rozpraszają i potrzebują motywacji do nauki. Za każdym razem, gdy uda nam się nie przełączać okna, w którym otwarta jest Plantie, wybrana przez nas roślina rośnie.  

Trzymam kciuki za przyszły semestr i życzę samych obfitych plonów po sesji letniej. 

Korekta: Kacper Beda 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *