Wybuch Etny. Lawa na Sycylii

Wybuch Etny. Lawa na Sycylii 17 lutego doszło do erupcji Etny. Największego wulkanu w Europie.
Do tego wydarzenia doszło po południu. Wtedy właśnie mieszkańcy okolicznych terenów mogli zaobserwować ogromne kłęby dymu oraz buchającej i wypływającej ze stożka lawy, które osiągają temperaturę do tysiąca stopni Celsjusza.
Obserwację nad tym zjawiskiem prowadzi Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Według ich raportów jest to jedna z najbardziej widowiskowych aktywności wulkanu. Informują również, że nie będzie ona maleć, lecz wzrastać.
Sztab kryzysowy w Katanii obecnie ocenia sytuacje. Zamknięte zostały lotniska do odwołania. Do tej pory nikomu nie stała się krzywda.
Aktywność wulkanu dało się obserwować już w grudniu po trzęsieniu ziemi, a na początku lutego stawała się coraz bardziej zauważalna.
Etna, począwszy od 1500 r.p.n.e., wybuchała około 200 razy. Ostatni raz miał miejsce w 2017 roku, zginęło wtedy 10 osób.
Sam wulkan w 2013 roku został wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO.
Według mitologii powstał po walce Zeusa i Tyfona. Triumfujący Zeus przygniótł wroga Etną, a płomienie mają być wyziewami potwora lub resztkami piorunów najwyższego z bogów.
Źródło zdjęcia: https://twitter.com/MeteoCotedAzur/status/1361769075039428609
Korekta: Anna Marek