Zakończył się halowy mityng Copernicus Cup. Rekordy polskich lekkoatletów

bieżnia

Siódma edycja halowego mityngu Copernicus Cup stała na bardzo wysokim sportowym poziomie. Zawody, które odbyły się dzisiaj (17 lutego) w Arenie Toruń z pewnością dostarczyły wielu emocji fanom lekkiej atletyki. Rekord Polski pobił Marcin Lewandowski, a swoje rekordy życiowe ustanowiły Karolina Kołeczek i Pia Skrzyszowska. Polscy kibice mają powody do radości, ponieważ dobre wyniki wskazują na wysoką formę zawodników przed zbliżającymi się Halowymi Mistrzostwami Europy.

W finale biegu na 60 m przez płotki kobiet znakomicie spisały się reprezentantki Polski – Karolina Kołeczek i Pia Skrzyszowska. Zawodniczki pobiły swoje rekordy życiowe, a na co dzień trenująca w AZS UMCS Lublin Karolina Kołeczek złamała barierę 8 sekund, osiągając wynik 7.98. W biegu zwyciężyła Christina Clemons z czasem 7.81.

Finał biegu na 60 m przez płotki mężczyzn zwyciężył Grant Holloway z USA. Najlepszy z Polaków, Damian Czykier, zajął czwarte miejsce z czasem 7.63 s.

Marcin Lewandowski, który niedawno zasilił grono zawodników klubu AZS UMCS Lublin, ustanowił rekord Polski w biegu na 1500 m. Zajął drugie miejsce ze znakomitym rezultatem 3:35:71. Czwarte miejsce wywalczył Michał Rozmys (3:36:10). Konkurencję wygrał Salemon Barega z Etiopii.

W biegu na 800 m kobiet drugie miejsce zajęła Joanna Józwik z czasem 2:00:42. Zwyciężyła Habitam Alemu z Etopii z rezultatem 1:58:19. Bieg na 800 m mężczyzn wygrał reprezentant Wielkiej Brytanii, Elliot Giles. Najlepszy z biało-czerwonych, Adam Kszczot, zajął czwarte miejsce osiągając rezultat 1:45:22. Tuż zanim uplasował się Mateusz Borkowski z czasem 1:46:20.

W pchnięciu kulą z dobrej strony zaprezentował się Michał Haratyk, który zwyciężył osiągając odległość 21.47 m. Drugie miejsce zajął Tomas Stanek z Czech (21.20 m), a trzecie Dawid Storl z Niemiec (20.59 m). Na czwartym miejscu uplasował się Konrad Bukowiecki z wynikiem 20.54 m, a siódme zajął ostatni z biało-czerwonych, Jakub Szyszkowski.

Swój najlepszy wynik w tym sezonie wywalczyła Ewa Swoboda w finale biegu na 60 m z rezultatem 7.16 s. Reprezentantka Polski uplasowała się na 3 miejscu. Pierwsze zajęła Javianne Oliver (7.08), a drugie Ajla Del Ponte (7.15).

W biegu na 400 m kobiet drugie miejsce zajęła Justyna Święty-Ersetic z wynikiem 51.80. Pierwsza na metę dobiegła Femke Bol z Holandii, a trzecia była Lieke Klaver.

Piotr Lisek uzyskał swój najlepszy rezultat w tym roku zaliczając wysokość 5.80 m. Uplasował się ostatecznie na drugiej pozycji. Kolejny reprezentant Polski, Paweł Wojciechowski, zajął szóste miejsce skacząc 5.40 m. Pierwsza trójka zawodników osiągnęła wynik 5.80, a najszybciej tę wysokość pokonał Sam Kendricks, co zapewniło mu zwycięstwo w konkursie. Trzecie miejsce zajął Ernst Obiena z Filipin.

Interesujący okazał się konkurs skoku wzwyż mężczyzn. Maksim Nedasekau z Białorusi pobił swój życiowy rekord przeskakując 2.34 m. Ten sam rezultat osiągnęli Andrii Protsenko z Ukrainy oraz Gianmarco Tamberi z Włoch, którzy poprawili swoje tegoroczne rezultaty.

Korekta: Martyna Kaczmarczyk