Wtorki z Metalem: B jak Black Sabbath

Czarno - biała fotografia ukazująca zespół Black Sabbath

Black Sabbath - Billboard, str. 7, 18.07.1970

Dzisiaj na warsztat wpada uważany za jednego z głównych prekursorów muzyki  metalowej, zespół z Birmingham w Wielkiej Brytanii – Black Sabbath. Jak uszkodzenie palca może zmienić oblicze granej muzyki? Odpowiedzi szukajcie poniżej. 

Zespół istnieje od 1968 roku. Nazwa Black Sabbath zaczerpnięta została z filmu o tym samym tytule. Grupa bardzo szybko zyskała rozgłos. Już pierwszy album sprzedał się w milionie egzemplarzy w ciągu roku (obecna wartość to blisko 5 milionów sprzedanych płyt) i zajmował wysokie miejsca na listach przebojów. Black Sabbath zalicza się do następujących gatunków: Doom Metal, Heavy Metal, Hard Rock. 

Najbardziej charakterystyczny w swoim wizerunku scenicznym jest wokalista – Ozzy Osbourne, ze swoim makijażem oczu, długimi włosami i malowanymi na czarno paznokciami. 

Ozzy Osbourne i Rob ,,Blasko” Nicholson podczas koncertu w 2013 roku.
Autor: Harmony Gerber.

Charakterystyczne brzmienie zespołu nie było planowane od początku. Gitarzysta – Anthony Iommi – uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił opuszki palców prawej ręki. Po wyzdrowieniu okazało się, że gra na gitarze sprawia mu ból, przez co musiał nieco zmniejszyć napięcie strun. Taki przebieg wydarzeń sprawił, że narodziło się brzmienie, którym później inspirowały się zespoły takie jak: Metallica, Alice in Chains czy Guns N’ Roses. 

Na brzmienie zespołu składa się ciężka, powolna, dość prosta w brzmieniu perkusja z dużą ilością uderzeń w talerze i przejść na werblu, nisko, dość czysto grająca gitara z elementami vibrato, oraz tworząca ,,buczące” tło gitara basowa, współgrająca z perkusją. Wysoki i ,,histeryczny” wokal Osbourne’a dopełnia klimatu utworów. Wokal raczej dominuje w odsłuchu, zaraz za nim umiejscowiłbym gitarę, a następnie perkusję i w końcu, nieco schowany bas, uaktywniający się mocniej przy solówkach gitarowych. 

Teksty czasami zahaczają o okultyzm lub wprowadzają jego motywy i nazewnictwo do utworów o innej tematyce. Zespół lubi też poruszać tematy psychiki człowieka, elementów jego życia, ale zdarza się również odnaleźć w jego twórczości tematy takie jak wojna czy polityka. 
Najbardziej znane utwory grupy Black Sabbath to ,,Paranoid” oraz ,,War Pigs”. 

5 utworów wartych przesłuchania: 

  1. ,,Iron Man” 
  2. ,,N.I.B” 
  3. ,,Electric Funeral” 
  4. ,,Into The Void” 
  5. ,,Hole in the Sky” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *