#polfopolecajka- SNY

Sen to jeden z częściej wybieranych motywów przez artystów. Myślę, że każdy zna „Gwieździstą Noc” Van Gogha, czy też „Wesele” Wyspiańskiego. Polska literatura, zwłaszcza w okresie Romantyzmu, opierała się na oniryzmie, dlatego dzisiaj powrócimy do klasyków, ale nie obejdzie się również bez pozycji najnowszych.

Film

Incepcja

Źródło: Filmweb

Gdy pomyślałam o śnie, od razu przyszła mi na myśl już kolejna w #polfolecajce pozycja Christophera Nolana. Incepcja to film o nieprzeciętnie uzdolnionym Domie Cobb (Leonardo DiCaprio). Główny bohater w fazie głębokiego potrafi wykraść najbardziej skryte tajemnice i informacje. Brzmi intrygująco, jednak jak wiemy, ogromne umiejętności niosą za sobą wielkie błędy (to zmień może), zatem główna misja Cobba jest jednocześnie jego odkupieniem win. Incepcja to światowa czołówka, o czym może świadczyć lista nominacji i nagród tj. Oscary, Złote Globy, czy też BAFTA. Nie można nie wspomnieć również o muzyce Hansa Zimmera, który często współpracuje z Nolanem.

Serial

Gambit Królowej

Źródło: Filmweb

Jeśli nie każdy oglądał, to na pewno chociaż słyszał o mini serialu od Netflixa. Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) to genialna szachistka, która swój talent odkrywa w sierocińcu dzięki Panu Shaibelowi. Faszerowana lekami na uspokojenie, od których się uzależnia, oddaje się w całości szachom i używkom. Być może Gambit Królowej nie jest serialem stricte związanym z tematyką snu jednak nocne potyczki bohaterki z samą sobą, w moim odczuciu, miały wpisują się w tematykę dzisiejszej #polfolecajki. Jeśli to was nie przekonuje to wspomnę, że arcywrogiem Harmon jest Vasily Borgov, w którego wcielił się Marcin Dorociński.

Książka

Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway

Źródło: Lubimy Czytać

Zazwyczaj na książki będące lekturami szkolnymi patrzymy złowrogo. Warto się jednak przemóc i spróbować dać drugą szansę szkolnym zmorom. Opowiadanie Hemingwaya to historia o walce z samym sobą i z losem, który do przychylnych nie należy, a brak snu podczas kilkudniowej wyprawy nie był sprzymierzeńcem. Myślę, że każdy co nieco słyszał lub przeczytał w jakiejś części Starego człowieka i Morze, więc po prostu tym razem jedynie zachęcam do ponownego sięgnięcia. Jestem pewna, że tym razem całkowicie inaczej odbierzecie historię Santiago.

Muzyka

Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło – Za krótki sen

Były już klasyki, więc teraz pora na świeżynkę od Darii Zawiałow i Dawida Podsiadło. Za krótki sen to kolejny singiel z nadchodzącej płyty artystki ,,Wojny i noce”. Premiera albumu zapowiadana jest na 11 czerwca.

Nirvana – Where did u sleep last night

Na koniec wracamy do starszych utworów. Myślę, że Kurta Cobaina i Nirvany przedstawiać nie trzeba. Myślę też, że każdy z nas chociaż raz usłyszał pytanie, gdzie byliśmy, a w tym przypadku wokalista Nirvany to pytanie kieruje do swojej dziewczyny.

Korekta: Kacper Beda