Wtorki z Metalem: D jak Disturbed

https://muzyka.fandom.com/wiki/Disturbed?file=Disturbed.jpg

Po przerwie świątecznej wracamy z serią. Tym razem spojrzymy na twórczość Amerykańskiego zespołu Disturbed. 

Zespół powstał w 1994 roku w Chicago. Początkowo znany był jako Brawl. Gdy w swoje szeregi przyjęli wokalistę Davida Draimana – ten zmienił nazwę na Disturbed, co motywował emocjami, jakie odczuwali członkowie zespołu, wobec tego, że w swojej twórczości zmuszani byli do konformizmu, z którym chcieli walczyć. 

Ich debiutancki i zarazem najlepiej sprzedający się album – “The Sickness” pięciokrotnie pokrył się platyną i w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad czterech milionach egzemplarzy. Disturbed zalicza się do gatunków: heavy metal, hard rock, nu-metal, metal alternatywny. 

Charakterystycznym elementem zespołu jest jego “maskotka” – “The Guy”. Jest to zakapturzona, demoniczna postać z szerokim, złowrogim uśmiechem. Ma być wcieleniem archanioła niszczyciela, obalającego armie i korporacje. Postać często jest umieszczana na okładkach albumów, a nawet w teledyskach. “The Guy” początkowo był tylko rysunkiem szeroko uśmiechniętej twarzy, jednak przez lata fani oraz zespół stworzyli dla niej historię, cechy osobowości i moce. 

Wizerunek maskotki zespołu "Disturbed" oraz jego nazwa.
„The Guy”. https://www.deviantart.com/igman51/art/Guy-from-Disturbed-448748391

W wizerunku scenicznym charakterystycznym piercingiem brody wyróżnia się wokalista, który najczęściej na występy zakłada również czarne okulary przeciwsłoneczne. 

W brzmieniu zespołu na pierwszy plan wysuwa się lekko przesterowana, nisko grająca gitara, będąca na równi z wokalem. Śpiew Draimana jest o tyle niepowtarzalny, że dysponuje on niesamowicie szeroką skalą głosu. Świetnie odnajduje się w growlu, ale też w śpiewie operowym. Jego głos określany jest mianem ,,zniekształconego barytonu operowego”. Draiman posiada również zdolność nazywaną ,,śpiewem perkusyjnym” (np. słynne “Oh wah ah ah ah!” z utworu “Down With The Sickness”). Idąc dalej – perkusja wybija proste bity na werblu, zmiękczane hi-hat’ami. Refreny, podbudowy i breakdowny dodatkowo wzbogacane są brzmieniem talerzy. W większości kawałków bas jest nieco schowany. Najaktywniejszy jest na początku utworu, gdy wprowadza ciężkie brzmienie oraz w części zwrotek, gdy gitara gra w interwałach. 

W tematyce tekstów zespół często porusza zagadnienia związane z przemocą i nienawiścią na świecie, religią czy chorobami psychicznymi. Draiman często też przelewa na papier swoje osobiste tragedie i rozterki. 

Ich najbardziej znanymi utworami są “Down With The Sickness”, ale nie tylko on wart jest przesłuchania. Oto kilka innych kawałków: 

  1. “Sons Of Plunder” 
  1. “Devour” 
  1. “Decadence” 
  1. “Stupify” 
  1. “Animal” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *