Wtorki z Metalem: E jak Ektomorf

Ektomorf na festiwalu "Rockharz Open Air 2015" w Niemczech. Autor: S. Bollmann

W tym tygodniu przyjrzymy się najpopularniejszemu zespołowi metalowemu naszego “bratanka” – Węgier. Oto trochę mocy i potężnego brzmienia w postaci grupy Ektomorf. 

Grupa powstała w 1993 roku w mieście, o zgrabnej nazwie Mezőkovácsháza. Słowo Ektomorf wywodzi się z łaciny i jest rodzajem budowy ciała, związanej z chudymi kośćmi i niewielką ilością masy tłuszczowej. W wywiadzie ze stalker.cd frontman zespołu – Zoltan Farkas mówi jednak, że to znaczenie nie miało wpływu na wybór nazwy zespołu. Po prostu spodobało mu się brzmienie słowa. Chciał też uniknąć wybrania jakiegoś angielskiego słowa, bo jak mówił: “wiele zespołów tak robi”. Ich pierwszym albumem studyjnym był wydany w 2000 roku ,,Kalyi Jag”, który w tydzień sprzedał się w 30 000 egzemplarzy i otrzymał nagrodę Złotej Płyty. Ektomorf gra muzykę z gatunków: nu-metal, groove/hardcore, thrash Metal, a w niektórych kawałkach (zwłaszcza nowszych) można zauważyć wpływy speed metalu. 

Na scenę muzycy wychodzą w charakterystycznych dla subkultury ,,metalów” kurtkach z naszywkami zespołów, czarnych koszulkach lub ubrani w ciuchy w stylu moro. W swojej muzyce często stawiają na interwały, dodające muzyce dużo energii. Perkusja jest dźwięczna, ale ciężka. Raz gra nu-metalowo, a raz można by przypisać ją pod thrash. Często to właśnie bębny wysuwają się na przód brzmienia utworów. Świetnie współpracuje z nimi gitara najczęściej grająca “brudno” i melodyjnie w zapętlonych, niskich akordach, z elementami czystych, wysokich solówek, wplatanych w poszczególne fragmenty kawałka. Bas dopełnia niskich brzmień, sprawiając, że sekcja gitarowa brzmi jeszcze głębiej i ciężej. Wokale również są bardzo mocną sekcją. Farkas używa “screamu” opartego na technice ,,vocal fry”. Nawet, gdy wokalista nie “krzyczy”, to nadal w jego śpiewie można wychwycić elementy techniki “narybku głosowego”, więc rzadko kiedy jest on całkowicie “czysty”. 

Frontman zespołu – Zoltan Farkas w koszulce Slayera. „With Full Force Summer Open Air 2018”. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ektomorf_With_Full_Force_2018_01.jpg. Autor: S. Bollmann

Ich muzykę w stylu folk można usłyszeć w kawałku pt. ,,Kalyi Jag”, którego tytuł nawiązuje do zespołu, będącego dla nich inspiracją. Innymi grupami, na której się wzorowali, była Sepultura (głównie wokale) oraz Metallica (wpływ słyszalny w sekcji perkusyjnej oraz riffach gitarowych), na wzór której często wplatają w swoje kawałki brzmienia lżejsze, balladowe. 

Tematyka tekstów opiera się na agresji, anty-faszyzmie, przemocy, wytrwałości w dążeniu do celu oraz wojnie. 

Najbardziej znanym utworem węgierskiej grupy jest “Outcast”. A oto 5 innych, wartych odsłuchu pozycji: 

  1. “Set Me Free” 
  2. “Numb And Sick” 
  3. “It’s Up To You” 
  4. “Destroy” 
  5. “Cigany” 

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *