Finał GMP w pływaniu: Trzy nowe rekordy Polski. Pływacy z AZS UMCS najlepszą drużyną Mistrzostw Polski

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu za nami. Pływacy walczyli do samego końca, dzięki czemu padły trzy nowe rekordy Polski. Kto obronił tytuł mistrza, a kto musiał się obejść smakiem wygranej?

.

Niedzielne mistrzostwa rozpoczęła rywalizacja na 50 metrów stylem dowolnym. Dominika Sztandera z MKS Juvenia Wrocław do końca walczyła z Weroniką Hallmann z AZS AWF Warszawa. Szybsza okazała się ponownie Dominika Sztandera, zgarniając pierwsze miejsce. Srebrny medal powędrował do Weroniki Hallman, zaś trzecią najszybszą pływaczką w tej kategorii okazała się Karolina Piechowicz z SWIMLAND Olsztyn, osiągając jednocześnie minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy.

.

Miło zaskoczył również Jan Kozakiewicz, który dotrzymał porannej zapowiedzi i ustanowił najlepszy wynik w kraju na dystansie 50 metrów stylem dowolnym, osiągając 27.11 sekundy. Drugi na mecie był Jan Kałusowski z MKS Trójka Łódź. O trzecie miejsce rywalizowali bracia: Rafał Kusto (UKS “ORKA Lubań) oraz Robert Kusto (UKS G-8 Bielany Warszawa) i ostatecznie wygrał reprezentant Lubania. Choć dwóch pozostałych zawodników – Bartosz Skóra (UKS Piątka Konstantynów Łódzki) oraz Tomasz Kraczkowski (SWIMLAND Olsztyn) musieli obejść się smakiem  na Mistrzostwach Polski, to będą oni mieli jeszcze okazję wykazać się w trakcie młodzieżowych mistrzostw Europy.

.

Jeśli mowa o pobitych rekordach to warto również wspomnieć ustanowienie nowego rekordu krajowego na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym pań, którego dokonała reprezentantka AZS AWF Katowice – Paulina Peda (1:00.3 sekundy). Druga była Klaudia Naziębło z MKS Juvenia Wrocław. Na trzecim miejscu uplasowała się Agata Naskręt z UKS G-8 Bielany Warszawa. Oprócz medali, wszystkie trzy zawodniczki wywalczyły również minimum do sztafet na igrzyska olimpijskie.

.

Z kolei na tym samym dystansie u panów aż pięciu zawodników zdobyło minimalny czas pozwalający na start w sztafecie w trakcie igrzysk olimpijskich. Najszybszy był reprezentant UKS G-8 Bielany – Kacper Stokowski, który spełnił również minimalny czas na mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Drugi na podium stanął Radek Kawęcki z AZS AWF Warszawa, dwukrotny mistrz Europy na dystansie 100 metrów. Nieco wolniejszy od niego był 17-letni Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa), który nie tylko pobił rekord Polski w swojej kategorii wiekowej, ale wraz z Filipem Kosińskim (AZS AWF Warszawa) uzyskali czas pozwalający na start na juniorskich mistrzostwach Europy.

.

.

W rywalizacji pań na 200 metrów stylem zmiennym, niekwestionowaną liderką okazała się Zuzanna Famulok z UKP Unia Oświęcim, której dobra forma towarzyszyła już od porannych eliminacji. Drugie miejsce zajęła Justyna Poznańska (MKS Jedynka Łódź). Trzecią najszybszą pływaczką na tym dystansie okazała się reprezentantka MUKS “Piętnastka”, Kinga Paradowska.

.

Emocjonującą walkę o zwycięstwo mogliśmy oglądać na tym samym dystansie u panów. Najszybszym okazał się Marcel Wągrowski z AZS Łódź. Wolniejszy od niego o zaledwie 0,09 sekundy był Dominik Bujak z St. Lok. SALOS Cortile Kielce. Podium zamknął Dawid Szwedzki z WKS Śląsk.

.

–  Dałem z siebie wszystko. Obroniłem tytuł i to mnie najbardziej cieszy. Wynik troszkę gorszy niż dwa lata temu, ale wykrzesałem z siebie, ile tylko mogłem. Mam nadzieję, że za rok złoto również powędruje do mnie. Rywalizacja z Dominikiem Bujakiem nie była łatwa. Rywalizujemy w zasadzie od 14 roku życia, dzisiaj wygrałem ja. Jeśli mam uzyskiwać lepsze czasy niż obecnie, konieczne jest poprawienie tej nieszczęsnej żabki – powiedział złoty medalista, Marcel Wągrowski.

.

Z najdłuższym dystansem w finale – 1500 metrów stylem dowolnym – musiały się zmierzyć panie. W trakcie eliminacji odbyły się 3 wolniejsze serie, z kolei pod wieczór odbyła się ta najszybsza. Zarówno pierwsze, jak i drugie miejsce uzyskały reprezentantki UKS 190 Łódź. Złoto zdobyła Paulina Peda z czasem 16:43.80 sekundy, brąz zaś Aleksandra Knop. Pomiędzy nimi znalazła się pływaczka UKP Polonii Warszawa, Klaudia Tarasiewicz.

.

Najdłuższym dystansem u panów tego dnia było 800 metrów, również stylem dowolnym. Podobnie jak u pań, wolniejsze serie odbyły się przed południem, a najszybszą pozostawiono na wieczór. I tak pierwsze miejsce zajął Wojciech Wojdak z BOSiR Brzesko, któremu przepłynięcie tego dystansu zajęło 8:02.84 sekundy.

.

–  Udało się wygrać, ale czas nie powala. Jest spory niedosyt, ale widocznie to nie był moment, żeby uzyskać minimum na Tokio. Musimy popracować jeszcze więcej. Moja życiówka jest lepsza o 21 sekund niż dzisiejszy wynik, więc to był słaby występ. Nie wynika na pewno ze zmęczenia, ale zbyt częstej zmiany trenerów. W styczniu wróciłem do szkoleniowca, z którym osiągałem największe sukcesy. Myślę, że potrzeba nam więcej czasu – skomentował Wojciech Wojdak.

.

Drugi na podium stanął Kacper Dereń z WKS Śląsk. Na trzecim miejscu uplasował się Filip Zaborowski z MKP Szczecin.

.

O ostatnie medale na mistrzostwach pływacy rywalizowali na 4×100 metrów stylem zmiennym.
W przypadku pań, pierwsza na mecie znalazła się drużyna MKS Juvenii Wrocław, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski (4:02.63 sekundy). Osiągnęła to ekipa w składzie: Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz. Drugie miejsce zajęły reprezentantki AZS AWF Katowice. Podium zamknęły zawodniczki KU AZS UMCS Lublin.

.

Na tym samym dystansie i stylu u panów pierwsi na mecie okazali się zawodnicy UKS G-8 Bielany Warszawa, w składzie: Ksawery Masiuk, Adrian Jaśkiewicz, Robert Kusto i Kacper Stokowski (3:40.06 sekundy). Srebrny medal zdobyli reprezentanci AZS AWF Katowice. Po brąz sięgnęli pływacy z UKS G-8 Bielany Warszawa.

.

W trakcie GMP najlepszą pływaczką okazała się Alicja Tchórz z MKS Juvenia Wrocław, zaś najlepszymi pływakami  ex aequo: Paweł Juraszek (MKS Dziewiątka Dzierżoniów), Karol Ostrowski (MKP Szczecin) oraz Jakub Kraska (AZS Łódź).
W klasyfikacji medalowej zwyciężyli reprezentanci MKS Juvenia Wrocław, natomiast w klasyfikacji punktowej najlepsi okazali się gospodarze – KU AZS UMCS Lublin.