GMP: Ostatnie eliminacje zakończone rekordem Polskim i minimum na mistrzostwa Europy

Ostatni dzień eliminacji Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców dobiegł końca. Wydarzeniem poranka był rekord Polski ustanowiony przez Jana Kozakiewicza, który również wywalczył sobie minimum na mistrzostwa Europy.

Eliminacje rozpoczęły się od konkurencji na 50 metrów stylem klasycznym. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Hallmann z klubu AZS AWF Warszawa, a na drugim uplasowała się Dominika Sztandera (MKS Juvania Wrocław). Do finału z trzeciej pozycji awansowała również zawodniczka AZS UMCS Lublin, Wiktoria Samuła.

W tej samej konkurencji wśród panów znakomicie wypadł Jan Kozakiewicz (Legia Warszawa). Ustanowił on nowy rekord Polski, który od tej pory wynosi 27.17 sekundy. Tym wynikiem wywalczył sobie również start na mistrzostwach Europy w Budapeszcie.

Spodziewałem się, że ta kwalifikacja padnie już w eliminacjach. Nawet założyłem się o to z trenerem! Wygrałem więc podwójnie! Moja radość jest ogromna. Nie zapeszajmy, ale myślę, że w finale będzie lepiej. Postaram się zejść poniżej 27 sekund. W Lublinie pływa mi się bardzo dobrze, co było widać (śmiech). To bardzo sensowny basen, są tu dobre ściany, teraz nowe tablice, ja się jaram! – mówi Kozakiewicz.

Nie był to jednak jedyny rekord Polski ustanowiony dzisiejszego poranka. Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa) dołożył do swoich osiągnięć rekord na 100 metrów grzbietem w kategorii 17 lat. Od tej pory wynosi on 55.02 sekundy.

Do popołudniowych zmagań zakwalifikowała się również Laura Bernat (AZS UMCS Lublin). Na dystansie 200 metrów stylem zmiennym osiągnęła czas 2:22.67, który zapewnił jej piątą pozycję.

Korekta: Kacper Beda