Nie żyje Bronisław Cieślak. Amant kina PRL-u zmarł w wieku 77 lat.

Foto: Bronisław Cieślak/"07 zgłoś się", reż. Krzysztof Szmagier

Nie żyje odtwórca kultowej roli porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się” oraz detektywa Malanowskiego w serialu „Malanowski i partnerzy” . Od lat zmagał się z chorobą nowotworową. Informacje o śmierci potwierdziła telewizja TVN24.

Bronisław Cieślak urodził się 8 października 1943 roku w Krakowie. W 1968 roku rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, a następnie w krakowskiej Telewizji Polskiej. Zadebiutował na wielkim ekranie w 1976 roku jako odtwórca roli inżyniera Bogdana Zawady w serialu „Znaki szczególne”. Następnie reżyser Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w serialu „07 zgłoś się” gdzie wcielił się w lubianego przez publiczność porucznika Sławomira Borewicza. To właśnie ta rola przyniosła mu rozpoznawalność. W 2009 roku wystąpił w serialu Polsatu „Malanowski i Partnerzy” jako odtwórca detektywa Bronisława Malanowskiego.

W życiorysie aktora znalazł się również czas na działalność polityczną. W latach 1971-1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1997 uzyskał mandat poselski z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W 2005 został oznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku przeszedł chorobę nowotworową. Zmarł w Krakowie w nocy z sobotę na niedzielę.

Korekta: Kacper Beda