MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

„30” najlepszym albumem Adele?

Simon Emmett/Columbia Records

Simon Emmett/Columbia Records

Najświeższy krążek Adkins, wydany 19 listopada 2021 r., podbił serca fanów. Billboard pisze, że: „Nowy album Adele – 30 – to najlepiej sprzedający się album roku w USA po zaledwie trzech dniach od premiery”. 

 „30” to czwarty album studyjny Adele, na który czekaliśmy sześć lat! Artystka powróciła silniejsza niż kiedykolwiek, ale również z nowym bagażem emocjonalnym, który przekazuje nam tak subtelnie i intymnie, jakbyśmy towarzyszyli jej przez kilka ostatnich lat. W życiu piosenkarki nastąpiły wielkie zmiany. Nie tylko fizyczne, które były przedmiotem wielu dyskusji, ale również te o podłożu psychicznym. Solistka z melancholią i stonowaniem, na swój sposób, interpretuje doświadczenia rozwodu, macierzyństwa i miłości oraz uczuć im towarzyszących. 

Go easy on me 

Singiel  „Easy on me”, który wyszedł jako pierwszy, zwiódł niejednego fana.  Klasyczna ballada, swoim patetycznym nastrojem, nie zapowiadała niczego nowego na nachodzącej płycie studyjnej, co nie przeszkodziło w tym, żeby internauci okrzyknęli ją hitem. Sentymentalny utwór doskonale przypomina nam „starą” Adele, tu prosi nas o wyrozumiałość i delikatność. Te prośby nie są niczym dziwnym, patrząc na to co artystka przeszła w swoim życiu. 

– W trakcie tej drogi poznałam wiele trudnych prawd o sobie. Porzuciłam wiele warstw, ale także otoczyłam się nowymi. Odkryłam naprawdę przydatne pełnowartościowe sposoby myślenia, którymi kieruję się i czuję, że wreszcie znalazłam swoje uczucia. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że nigdy w życiu nie czułam się tak spokojna. I dlatego jestem wreszcie gotowa wydać ten album – czytamy w opisie nowego albumu.

 „30” opowiada historię ostatnich burzliwych lat z życia artystki. „My Little Love”. zawierający nagrania rozmów Adele ze swoim synem, porusza duszę. Tłumaczenie uczuć, otwarcie na problemy i lęki swojego syna to jeden z najbardziej wzruszających momentów płyty.   

Can I Get It 

W najnowszej odsłonie Adkins nie brakuje radosnych i energicznych dźwięków. „Can I Get It” i „ Oh My God” to kawałki, które zdecydowanie odstają od reszty płyty. One same mogły zostać wydane w formie singli, być może był to nawet pierwotny zamysł. To dwa momenty, które dają nam wytchnienie, chwilę słońca, a nawet możliwość rytmicznego potupania nogą, w słuchaniu całej historii artystki. Takie energetyczne wyboje mogą sprawiać wrażenie nierówności lub niespójności. Takie odczucia pomagają nam w zrozumieniu ciężkiej drogi, która z pewnością nie była prosta. Podczas słuchania czujemy ból i obserwujemy próby wzięcia się przez piosenkarkę w garść. Może to sprawiło, że album „30” jest jednym z najtrudniejszych w muzycznej historii Brytyjki.  

Love Is A Game 

Na płycie znalazło się dwanaście utworów, które tworzą swego rodzaju hołd dla muzycznej tradycji.   „Love Is a Na płycie znalazło się dwanaście utworów, które tworzą swego rodzaju hołd dla muzycznej tradycji.   „Love Is a Game” zdecydowanie można powiązać z Amy Winehouse.  Wskazuje na to sam tytuł, będący swoistą odpowiedzią na piosenkę „Love Is A Loosing Game”, ale również charakterystyczne dla Winehouse przeciągnięcia, chórki, dźwięki perkusji. Tu artystka skręca w stronę soulu, którego klimat utrzymuje się wraz z gospelowymi tropami na całej płycie. Słuchając nowej Adele usłyszymy tradycyjne instrumentarium: fortepian, kontrabas, perkusję, gitarę elektroakustyczną czy sekcje dętą. Kompozycja sprawia wrażenie ponadczasowej a sam krążek po przesłuchaniu wydaję się być takim, który znamy od zawsze.     

To nie jest album dla wszystkich  

Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nie jest to album dla mas. W Polsce odczucia i recenzje, w pierwszych dniach po premierze, były bardzo mieszane.  W przeciwieństwie do zagranicznych mediów, które z miejsca okrzyknęły nowy krążek Adele arcydziełem i najlepszym, co Brytyjka do tej pory stworzyła. Ta płyta nie jest czymś co trafi do każdego i nie musi.  

Korekta: Jakub Sarek 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *