MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

86. Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” – kto zostanie Najlepszym Sportowcem 2020 roku?

Fot. Pixabay

Jak co roku nadszedł czas by podsumować osiągnięcia naszych sportowców. Tradycyjnie zostaną one zwieńczone Galą Mistrzów Sportu. Odbędzie się ona 9 stycznia, a podczas jej trwania poznamy zwycięzcę w plebiscycie na Najlepszego Sportowca 2020 roku “Przeglądu Sportowego” i Polsatu.

Odnosząc się do historii i statystyk 

Idea plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego. Postanowiono, aby co roku w plebiscycie czytelniczym wybierać dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Pierwszym zwycięzcą Plebiscytu “Przeglądu Sportowego” został w 1926 roku Wacław Kucharski, przedstawiciel takich dyscyplin jak: lekkoatletyka, piłka nożna czy hokej na lodzie. W latach 1939-1947 nagrody nie przyznawano z powodu II wojny światowej i okresu powojennego. Od 1948 roku plebiscyt powrócił i jest rozgrywany systematycznie. 

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat można zauważyć, że zwycięzcami plebiscytu byli przedstawiciele wielu, różnorodnych dyscyplin. Ich osiągnięcia były jednym z najpoważniejszych czynników decydujących o tak istotnym wyróżnieniu. To pozwala wysnuwać wnioski, że nasz kraj posiada nie tylko ogrom talentów, ale i możliwość sportowego rozwoju.  

Sięgając historii: 30-krotnie najlepszym sportowcem Plebiscytu “Przeglądu Sportowego” był przedstawiciel lekkoatletyki, następnie 13-krotnie narciarstwa klasycznego, w dalszych statystykach są to już kilkukrotne zwycięstwa dyscyplin uprawianych przez poszczególnych sportowców. Najwięcej, pięć razy tytuł sportowca roku zdobyła Justyna Kowalczyk (2009–2013). O jeden mniej mają Stanisława Walasiewicz (1930 i 1932–1934), Irena Szewińska (1965, 1966, 1974 i 1976) i Adam Małysz (2001–2003 i 2007), a trzy tytuły wywalczyła Otylia Jędrzejczak (2004–2006). Najwięcej, bo aż 11 razy w „dziesiątce” był szermierz Jerzy Pawłowski Natomiast najwięcej razy pod rząd w “dziesiątce” był Robert Lewandowski (9, nieprzerwanie od 2011).

85. Plebiscyt “Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca 2019 roku wygrał żużlowiec Bartosz Zmarzlik, indywidualny mistrz świata. W 2020 roku powtórzył swój wyczyn i został pierwszym w historii Polakiem, który obronił ten tytuł. Drugie miejsce zajął Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski wciąż bijący rekordy i uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy świata, co dowodzi o niedawno wygranym plebiscycie FIFA na najlepszego piłkarza 2020 roku. Pokonał on w nim takie gwiazdy światowej piłki nożnej jak Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi.

Tegoroczna gala odbędzie się w nieco zmienionej formie. Tradycją już było, że redakcja Przeglądu Sportowego wybierała 20. nominowanych, jednak w tym roku w szranki stanie 15. sportowców. Należy ponownie podkreślić, w jak wyjątkowym roku przyszło im rywalizować. Wiele imprez, na które tak ochoczo czekaliśmy nie doszły do skutku jak np.: igrzyska olimpijskie w Tokio czy Euro 2020. Zostały one przesunięte na kolejny rok. Sportowcy żyli i trenowali w dużej niepewności, często nie wiedząc nawet, do jakich zawodów się przygotowują. 

– To był trudny rok dla świata sportu. Seryjnie odwoływane zawody i turnieje oraz zmagania przy pustych trybunach dały się we znaki zarówno kibicom, jak i samym sportowcom. Budujące jest natomiast to, że mimo tych wszystkich przeciwności rywalizacja o miano Sportowca Roku będzie niezwykle zacięta. Fantastyczne sukcesy naszych atletów dodały nam wszystkim otuchy i mam nadzieję, że za parę lat będziemy wspominać rok 2020 właśnie jako fantastyczny czas polskiego sportu, a nie rok pandemii –powiedział Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat. 

Wybór najlepszej 15-stki nie był łatwy, a niekiedy może on budzić zastrzeżenie i kontrowersje. Bo jakie kryterium obrać? Na czym się skupić? Czy najważniejsze są konkretne osiągnięcia, czy może popularność reprezentowanej dyscypliny? Zaprezentowanie zestawienia kilkunastu nazwisk wymaga długich dyskusji, jednakże niezwykle ważnych, by wyłonić tych, którzy najbardziej zasłużyli na miano najlepszych. 

Na liście znalazło się trzech zwycięzców plebiscytu z pięciu ostatnich lat –Bartosz Zmarzlik, Kamil Stoch oraz Robert Lewandowski. Uwagę zwraca różnorodność dyscyplin. Tylko dwie z nich reprezentowane są przez dwóch sportowców – kolarstwo oraz skoki narciarskie.

Lista sportowców nominowanych w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego:

1. Jan Błachowicz (MMA) 

2. Jan-Krzysztof Duda (szachy) 

3. Magomedmurad Gadżijew (zapasy) 

4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe) 

5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie) 

6. Michał Kwiatkowski (kolarstwo) 

7. Wilfredo Leon (siatkówka) 

8. Robert Lewandowski (piłka nożna) 

9. Natalia Maliszewska (short-track) 

10. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo) 

11. Kamil Stoch (skoki narciarskie) 

12. Iga Świątek (tenis) 

13. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka) 

14. Katarzyna Wasick (pływanie) 

15. Bartosz Zmarzlik (żużel) 

Jak głosować na swojego faworyta? 

Do 8 stycznia do godziny 16.00 będzie można głosować za pośrednictwem SMS. Druga tura głosowania odbędzie się poprzez SMS podczas emitowanego wydarzenia.  

86. Gala Mistrzów Sportu będzie transmitowana 9 stycznia o godzinie 20.00 na antenie Polsatu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia wyników i poznania razem z nami Najlepszego Sportowca 2020 roku! 

Korekta: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *