polformance

Piątkowy Przegląd Nowej Muzyki #3

Gwiazdy popu łączą siły i prezentują utwory w duetach. Polski zespół wydaje singiel zapowiadający nowy album. Co nowego w muzyce pojawiło się jeszcze w tym tygodniu?


Weekend zaczyna się bardzo mocno. A to za sprawą nowego utworu Prisoner, który zaprezentowała Miley Cyrus razem z Duą Lipą. Już za tydzień pojawi się album Cyrus — Plastic Hearts. Ta piosenka tylko potwierdza założoną przeze mnie tezę w pracy licencjackiej, gdzie podkreśliłam, że zjawisko duetu ma ogromny wpływ na karierę muzyka oraz odbiór fanów. Jednak nie miało być o moich wywodach, a o muzyce. Czasami jednak trzeba powrócić do tych beztroskich chwil pisania pracy licencjackiej. Od tego momentu jeszcze bardziej cieszą mnie współprace nawiązywane przez znanych muzyków, w końcu dzięki nim miałam o czym pisać. Dua i Miley pokazują kobiecą siłę w dość nietypowy i kontrowersyjny sposób. Teledysk pozostawiam do oceny każdemu z osobna. Piosenka cieszy się dużą popularnością, więc wnioskuję, że przypadła do gustu, razem z teledyskiem.


Panowie dali odpowiedź. Był Prisoner, jest i Monster. Te tytuły mogłyby być trochę bardziej pozytywne, ale mamy 2020 rok. Nie ma co oczekiwać zbyt wiele, prawda? Monster zaprezentował inny duet — Shawn Mendes i Justin Bieber. W tym przypadku kompozycja jest znacznie spokojniejsza. Wydaje mi się, że Shawn powoli sprowadza Biebera na dobrą drogę muzyczną, po tym, co Justin ostatnio prezentował. Takie śpiewanie o sobie i o karierze muzycznej z pewnością opłaci ich życie na kolejne kilka miesięcy. Kto by tak nie chciał?


Po tej walce-nie walce damsko-męskiej, przenieśmy się na chwilę do Polski. Już kolejny tydzień zaskakuję się liczbą nowych utworów polskich artystów. Ponownie pojawiło się kilka pozycji, na które warto poświęcić chwilę czasu. Tak czy inaczej, następny duet. Tylko taki tańczący w ciemności. Bass Astral x Igo z utworem Dancing in the Dark znów pokazuje, jak robi się dobrą muzykę w tym kraju. Kolejna świetna pozycja, która tylko zwiększa apetyt na ich nowy album. Warto również zwrócić uwagę, że towarzyszy im Runforrest.


O ile Bass Astrala x Iga znać może duża publiczność, tak J.Wise nadal pracuje nad większą rozpoznawalnością. Dzisiaj wydał nowy album Stories, na który składa się 14 utworów. Większość wykonanych jest w języku angielskim i faktycznie są to naprawdę dobrze skomponowane i poprowadzone utwory. Pojawiły się również i piosenki po polsku, między innymi prezentowane już wcześniej Idealny czy Płonie nasz dom. Jak dla mnie, jednak lepiej idzie mu po angielsku.


Na chwilkę z Polski czas przenieść się do Francji. A tam propozycja od błyskotliwego, tak kolejnego, duetu. Już nie zaskakują, tylko potwierdzają, że ciągle rosnąca liczba fanów, nie jest przypadkowa. Zachęcam do posłuchania Euphories, jak i innych utworów zespołu Videoclub. Warto.


A na koniec, nadrobię to, czego zabrakło w ostatnim tygodniu, chociaż utwór już się pojawił. Phoebe Bridgers przed wyborami w Stanach zapewniła, że jeśli Trump przegra to nagra cover utworu Iris zespołu The Goo Goo Dolls. Zgodnie z wynikami wyborów, musiała dotrzymać tej obietnicy. I tak następnym duetem kończę dzisiejszy cykl. Phoebe Bridgers razem z Maggie Rogers stworzyły coś, co zaspokaja wszystkie oczekiwania. Przepiękny cover.

Do napisania w przyszłym tygodniu, nocne marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *