polformance

#polfopolecajka – emocje

Emocje są po, to aby je odczuwać, ale czy to robimy? Jesteśmy wychowywani w świecie rozumu i dobrych manier, umniejszając złości, frustracji, ekscytacji czy zwykłej radości. W dzisiejszej polecajce będzie o emocjach lub ich braku.

Film: „Ukryte piękno” (2016 r.)

źródło: Filmweb

Czytając opinie na Filmwebie byłam w szoku, że ten film jest tak mocno krytykowany. Zgadzam się z tym, że nie ma on oscarowej fabuły, jednak opowiada o emocjach i uczuciach w taki sposób, że według mnie ta krytyka powinna być trochę mniejsza. Cóż, ile ludzi tyle opinii. W filmie „Ukryte piękno” poznajemy Howarda (Will Smith), który po osobistej tragedii nie potrafi się odnaleźć w pracy i życiu, a na pomoc przychodzą jego przyjaciele. W filmie tym poruszyło mnie przedstawienie smutku i żałoby co stanowi ciekawą odmianę. Najczęściej możemy się spotkać raczej z punktem widzenia matki. W filmie nie tylko zobaczymy smutek i przygnębienie, ale też poczujemy.

Serial: „Nowy wspaniały świat” (2020 r.)

źródło: FIlmweb

A jeśli by tak wyłączyć emocje, czy wtedy świat stanie się idealny? W ubiegłym roku Netflix wyprodukował serial na podstawie antyutopijnej powieści Aldousa Huxleya, w której społeczeństwo kierowało się zasadami wspólności (czyli każdy jest dla każdego), identyczności i stabilności. W “Nowym wspaniałym świecie” wystarczy wziąć somę i emocje idą w zapomnienie, w serialu zobaczymy, jak często ją zażywają postaci. Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji

Muzyka:

„Ciche dni” Kaśka Sochacka

„Ciche dni” to zapowiedź debiutanckiego albumu Sochackiej. Utwór opowiada o uczuciach kobiety w ciche dni. Otwiera się mówiąc, dlaczego nie przeprosi za padające w kłótni słowa, wyjaśniając, dlaczego się boi.

źródło: youtube.com

„Zabierz te miłość” Utwór pochodzi ze słuchowiska „Random”, w którym zagrali Maciej Musiałowski oraz Julia Wieniawa. Pierwszą zwrotkę Maciej napisał podczas pierwszego lockdownu w Polsce, późniejsza została dopisana dla Julii na potrzeby słuchowiska. Nie spodziewałam się, że spodoba mi utwór, w którym śpiewa Julia Wieniawa. Jednak „Zabierz tę miłość” oczarowała mnie, swoją emocjonalnością pochłaniającej tęsknoty.

źródło: youtube.com

Książka:  

„Nasze życzenie” autorstwa Tillie Cole to książka, która przedstawia sposób widzenia emocji przez osoby dotknięte synestezją. Synestezja to zdolność kojarzenia ze sobą wrażeń odbieranych przez różne zmysły, np. zapachów ze smakami, dźwięków z kolorami.  Wybrałam tę książkę ze względu na sposób opisania emocji/uczuć przez autorkę, niekiedy miałam wrażenie, że wydarzenia przeżywam mocniej od postaci z książki. Jeśli oglądaliście „Szkołę uczuć” to ta propozycja powinna wam się spodobać.  

korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *