polformance

#polfopolecajka – czas

Czas sam w sobie jest terminem bardzo abstrakcyjnym i może być pojmowany subiektywnie różnorako przez każdego z nas. Jest także motywem na tyle powszechnych, wykorzystywanym w wielu dziedzinach, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Ja jednak postaram się przybliżyć kilka przykładowych, odnoszących się do niego tekstów kultury.

Film: “Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008)

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona to amerykański dramat romantyczny fantasy z 2008 roku, w reżyserii Davida Finchera . Scenariusz napisany przez Eric Roth i Robin Swicord jest luźno oparty na opowiadaniu o tym samym tytule z 1922 roku, autorstwa F. Scotta Fitzgeralda. W 2009 roku zdobył trzy Oscary w kategoriach: najlepsza charakteryzacja; najlepsza scenografia oraz najlepsze efekty specjalne.

W filmie główny bohater (grany przez Brada Pitta) występuje jako człowiek, który starzeje się w odwrotnej kolejności, niż otaczający go ludzie. Rodzi się jako starzec, a umiera ja niemowlę.

Benjamin rodzi się w niezwykłych okolicznościach. Jest dzieckiem, które wygląda jak mężczyzna po osiemdziesiątce, ze słabym wzrokiem, kruchymi kośćmi i pomarszczonym ciałem. Jego matka umiera przy porodzie, a ojciec (Jason Flemyng) porzuca go w domu starców. Tam jego opieką zajmuje się Queenie.

Co dzieje się dalej? Musie sami obejrzeć!

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (2008) - Filmweb
Fot.: Brad Pitt, Cate Blanchett/Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, reż. David Fincher, 2008. Źródło: filmweb.pl, https://www.filmweb.pl/film/Ciekawy+przypadek+Benjamina+Buttona-2008-123383 (dostęp: 1.05.2021 r.), (CC BY-NC).

Serial: “The Umbrella Academy” – sezon 2 (2020)

31 lipca 2020 roku miał premierę drugi sezon serialu Netflixa „The Umbrella Academy”.

Akcja rozpoczyna się w dokładnie tym samym momencie, co koniec poprzedniego sezonu – w roku 2019 po wybuchu księżyca i kilka sekund przed apokalipsą. By uniknąć takiego losu i chcąc zmienić przyszłość, szóstka bohaterów cofa się w czasie, lecz z niezbyt udanym skutkiem. Wszyscy co prawda pojawiają się w tym samym miejscu, lecz w różnym momencie – w latach 60. XX wieku. Zamiast jednak próbować odnaleźć siebie nawzajem, zaczynają żyć z przekonaniem, że zostaną tam już na zawsze, dlatego też zaczynają układać swoje życie na nowo – zakładają rodziny, wychodzą za mąż, wstępują do gangów itp. Zmieniają jednak swoje zachowanie, gdy zyskują świadomość, że to oni są powodem apokalipsy oraz tego, że katastrofa, którą zostawili w roku 2019, “cofnęła się z nimi w czasie” i może nastąpić dużo wcześniej niż przypuszczali.

By nie zdradzać już więcej spojlerów, zachęcamy do obejrzenia!

The Umbrella Academy" sezon 2. Zwiastun nowych odcinków zapowiada kolejną  katastrofę? Co się wydarzy? - Telemagazyn.pl
Fot.: Netflix, 2020. Źródło: telemagazyn.pl, https://www.telemagazyn.pl/artykuly/the-umbrella-academy-sezon-2-zwiastun-nowych-odcinkow-zapowiada-kolejna-katastrofe-co-sie-wydarzy-83204.html (dostęp: 1.05.2021 r.), (CC BY-NC).
The Umbrella Academy: 2 sezon - recenzja - naEKRANIE.pl
Fot.: Netflix, 2020. Źródło: naekranie.pl, https://naekranie.pl/recenzje/the-umbrella-academy-2-sezon-recenzja (dostęp: 1.05.2021 r.), (CC BY-NC).

Dodatkowo możemy wspomnieć, że zdjęcia do najnowszego sezonu – już trzeciego – rozpoczęły się w lutym bieżącego roku, lecz z dostępnych w sieci informacji wynika, że najnowszą odsłonę „The Umbrella Academy” ujrzymy na ekranach dopiero pod koniec 2022 roku.

Muzyka: Krzysztof Krawczyk – “Duet z Ewą” / “Wszystko z czasem się zmienia”

Przyczynkiem do wspomnienia o tym utworze stała się śmierć Krzysztofa Krawczyka, która w minionych tygodniach wstrząsnęła milionami Polaków. W mediach społecznościowych wszyscy zaczęli wspominać zmarłego artystę – legendę polskiej muzyki. Krzysztof Krawczyk „wyruszył parostatkiem w piękny rejs”.

Tym samym światło dzienne ujrzały archiwalne nagrania występu muzyka, wraz z żoną Ewą Krawczyk z 1994 roku. Chwilowo jednak w nieokreślonych okolicznościach nagrania zostały usunięte.

Utwór rozpoczyna się od słów:

Czas wszystko zmienia, dlatego Ciebie mam,
Bo, gdy matka ziemia zrodziła taki skarb,
Czasu trzeba było nam, by zrozumieć,
Że złączenie naszych serc źródłem życia…

Czas wszystko zmienia, lecz nie chce zmienić nas,
I jak wiatr przewiewa przez ten dziwny świat
Gdy rozwiewa błękit chmur zasępionych
My łapiemy każdy dzień uskrzydlony.

W naszych marzeniach nic się nie zmienia,
Chcemy mieć siebie aż do znudzenia…
Gdy wokoło tyle serc zawiedzionych,
My dla siebie mamy wciąż serce, jak na dłoni.
[………………………………………………………………….]

Źródło: tekstowo.pl, https://www.tekstowo.pl/piosenka,krzysztof_krawczyk,duet_z_ewa.html (dostęp: 1.05.2021 r.)

Korekta: Patryk Bukała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *