polformance

Dlaczego warto być z ludźmi?

Jak towarzystwo innych ludzi wpływa na pracę mózgu? Pandemia jest dobrym czasem, by zwrócić na to uwagę. Temat ten w książce Życie towarzyskie mózgu zgłębiła Urszula Dąbrowska.

„21 powodów by być z ludźmi” — taki podtytuł nosi wspomniana wyżej lektura i tyle też rozdziałów znajdziemy w jej wnętrzu. Dąbrowska jest z wykształcenia biologiem, a z zamiłowania popularyzuje naukę i właśnie popularnonaukowy styl literacki bardzo wyraźnie w jej pisaniu widać. W większości krótkich rozdziałów autorka przytacza badania i eksperymenty naukowców badających umysły i relacje. Rozczaruje to osoby, które oczekiwały od tej lektury nieco bardziej psychologicznego podejścia i dużej ilości przykładów ,,z życia wziętych”, bo momentami, aby przyswoić informacje i ciągle występujące biologiczne zagadnienia trzeba się mocno skupić i wykazać wytrwałością. 

Autorka podkreśla, że większa część tworzenia książki przypadła na czas pandemii – zwraca więc uwagę na to jak ważne są realne i niezastąpione technologią interakcje. Relacje ,,dobrej jakości’’, a więc życzliwe, stabilne i takie, które nas uczą i rozwijają, które nie tylko poprawiają nasz humor, odstresują i uaktywnią endorfiny, ale mogą wpłynąć na to, że będziemy wydajniej pracować, a nawet żyć kilka lat dłużej. Istotne jest otaczanie się ludźmi myślącymi podobnie do nas i angażowanie się w życie lokalnej społeczności i rozwój duchowości, a także aktywne spędzanie czasu z ludźmi, np. poprzez grupowe gry czy taniec.  

W książce znajdziemy odpowiedzi na to jak różnego typu relacje (zaczynając od dzieciństwa) wpływają na nasz umysł i jakie reakcje dzięki nim zachodzą w naszym organizmie. Znajdziemy też kilka słów na tematy zaburzeń i chorób związanych z problemami z nawiązywaniem relacji, a nawet mimiki twarzy. Niewątpliwie jest to dość wymagająca lektura, fundująca nam opisy i wyniki najróżniejszych badań, których rezultatem niezmiennie jest to, że warto budować relacje. 

korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *