polformance

#polfopolecajka- Outsiderzy

Podobno każdy z nas ma w sobie coś z samotnika. Dzisiejsza #polfopolecajka dotyczy tych, którzy otwarcie przyznają, że nie przepadają za towarzystwem, jak i tych, którzy po prostu nie chcą brać udziału w niektórych przedsięwzięciach. O zadeklarowanych outsiderach oraz o tych skrytych przeczytacie w dzisiejszym artykule.  

Filmy

Joker

Źródło: Filmweb

Propozycja z 2019 roku to pierwsze, co przyszło mi na myśl po wybraniu dzisiejszego tematu. Mimo że zawsze bliżej mi do produkcji Marvela niż DC to zapowiedź Jokera, jako dramatu psychologicznego skłoniła mnie do obejrzenia filmu z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Cały ten ciężki klimat lat 80. stworzony dzięki wiarygodnej inscenizacji, w połączeniu z mroczną i tragiczną kreacją Jokera sprawia, że film jest naprawdę dobrym dramatem psychologicznym. O ile wcześniej moim ulubionym w tej roli był Jared Leto w Legionie Samobójców, o tyle po obejrzeniu Jokera uważam, że Phoenix bije wszystkich poprzedników na głowę. Nic dziwnego, że w 2019 roku Oscar za najlepszą rolę pierwszoplanową trafił właśnie do niego. W kontrze do poprzednich ekranizacji, w którym to miasto Batmana potrzebowało pomocy przed złem, tym razem mamy do czynienia z brudnym i gorzkim Gotham, które samo doprowadziło do narodzin psychopatycznego klauna.  

Moneyball

Pozostajemy w tematyce dramatów i za sprawą Brada Pitta przenosimy się na baseballowe zaplecze. Moneyball to historia o łamaniu obowiązujących zasad i nowatorskim podejściu do selekcjonowania drużyny, stąd jego obecność w tym zestawieniu. Billy Beane (Brad Pitt) to manager Oakland Athletics – drużyny, która od dawna boryka się z problemami finansowymi i kadrowymi. Dzięki wizycie w biurze jednej z przeciwnych drużyn znajduje rozwiązanie, które wywołuje burze. Zamiast bazować na tradycyjnych metodach, za sprawą Petera Branda postanawia dokonywać draftu na bazie wnikliwych statystyk, zaskakując jednocześnie swoimi wyborami. Moneyball opowiada o niechęci a czasami nawet nienawiści wobec łamania tradycyjnych i dobrze znanych rozwiązań, przy okazji wskazując na to, jak ogromne pieniądze są potrzebne, aby skompletować drużynę marzeń. Od strony aktorskiej warto wspomnieć o Jonah Hillu znanym z Rekinów Wojny czy też Wilków z Wall Street, czy też o Philipie Hoffmanie, który wcielił się w tytułową rolę w filmie biograficznym o Trumanie Garzii Capote.   

Serial

Wiedźmin

Geralt z Rivii to serialowy must-have w tym zestawieniu. Tytułowy Wiedźmin to przykład samotnika – indywidualisty, który stroni od tłumów i pracy w zespole. Na przekór niemu wychodzi Jaskier – totalne przeciwieństwo łowcy potworów. O ile początkowo w ich znajomości nie pokłada się większych nadziei, o tyle wraz z ilością ich przygód relacja dwójki staje się naprawdę silna. Duet Geralt – Jaskier to światowy hit również za sprawą obsady. Henry Cavill w roli Wiedźmina oraz Joey Batey jako serialowy grajek to znak rozpoznawczy całej produkcji. 

Książka

Dziecko Odyna – Siri Pettersen

Dzisiejsza propozycja to dzieło Siri Pettersen zaliczane do nurtu skandynawskiego fantasy, które czerpie z nordyckiej mitologii oraz skandynawskiego folkloru. Dziecko Odyna to opowieść o młodej outsiderce, która nie pasuje do świata Ym ze względu na brak ogona. Hirka – główna bohaterka to bezogoniasta, która nie pasuje do pozostałych Aetlingów. Wychowana na odludziu ma świadomość, że wśród społeczności zamieszkującej krainę Ym, nie znajdzie sprzymierzeńców. Dodatkową komplikacją jest ceremonia, którą musi przejść każdy nastoletni obywatel. Nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że głównym wymogiem jest umiejętność czerpania Evny, której nie posiada główna bohaterka. Po śmierci najbliższej osoby postanawia uciec, aby przeżyć i pokonać przeciwności, które stawia na jej drodze los.  

Dziecko Odyna to opowieść o uprzedzeniach i o przyjaźni, która może pokonać wszystko, nawet znaczące różnice pomiędzy Hirką, a jej najlepszym przyjacielem – Rime. 

Muzyka 

Chodnikowy Wilk – Bisz (album) 

Pierwszy solowy album studyjny Bisza to dla mnie kwintesencja bycia niezrozumianym i zagubionym. Wiele przemyśleń na temat życia, społeczeństwa czy też auto refleksji, sprawia, że również na odbiorcę przechodzi ten stan powątpiewania i rozbicia.  

Money – Tom Odell 

Trzeci singiel promujący najnowszy album brytyjskiego muzyka to krytyka wobec wszechogarniającego konsumpcjonizmu i ciągłej chęci wzbogacania się. Również w poprzednich utworach Odell pozwala sobie na wyrażanie dezaprobaty, a czasami wręcz pogardliwie odnosi się do wartości takich jak miłość, czy tak, jak w tym przypadku pieniądze.  

O powrocie artysty możecie przeczytać w artykule, dotyczącym premiery utworu numb

Korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *