polformance

#Polfopolecajka – Śledztwo

Dążąc do prawdy, musimy rozpocząć własne mikroskopijne śledztwo. Czasami nawet przy zgubieniu kluczy czujemy się jak Sherlock Holmes i próbujemy odtworzyć cały nasz dzień, tylko po to, aby przypomnieć sobie, gdzie mogliśmy je zostawić. O śledztwach poważniejszych niż stracenie kluczy przeczytacie w dzisiejszej #polfopolecajce. 

Filmy

Śledztwo Spensera 

Źródło: Filmweb

Gdy zobaczyłam Marka Wahlberga i Post Malone w jednym filmie, musiałam to zobaczyć. Okazało się to być całkiem przyjemne i lekkie kino, które jak najbardziej nadaje się na sobotni wieczór. Oprócz wcześniej wspomnianych, w Śledztwie Spensera pojawia się również Winston Duke, jako jeden ze wspólników głównego bohatera. Możecie go kojarzyć m.in. z Avengersów lub To my z 2019 roku. O czym jest sam film? Były policjant, który niedawno wyszedł z więzienia (Mark Wahlberg), po śmierci znajomego szuka osób odpowiedzialnych za jego zabójstwo. W całej akcji pomaga mu były zawodnik MMA (Winston Duke) i jego była dziewczyna (Iliza Shlesinger). Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że Śledztwo Spensera przez Filmweb zaliczane jest jako kryminał. Osobiście określiłabym go jako komedię z wątkami kryminalnymi.  

Zodiak  

Źródło: Filmweb

Starsza propozycja, bo z 2007 roku, zdecydowanie bardziej zasługująca na miano kryminału. Cała fabuła oparta jest na zdemaskowaniu seryjnego zabójcy o przydomku Zodiak. Za jego tropem podąża Jake Gyllenhaal jako Robert Graysmith, rysownik San Francisco Chronicle, Mark Ruffalo w roli inspektora Davida Toschi oraz reporter śledczy San Francisco Chronicle – Paul Avery, w którego wciela się Robert Downey Jr. Na Zodiaka trzeba poświęcić ponad dwie godziny, jednak David Fincher zadbał o to, aby nie był to zmarnowany czas. Produkcja od początku do końca trzyma w napięciu, a jej zakończenie sprawia, że nawet po seansie o nim myślimy. Zodiak to film, podczas którego ciężko jest przewidzieć kolejny ruch zarówno seryjnego zabójcy, jak i jego tropicieli. Ciekawostką jest to, że w jednej ze scen na komisariacie pojawia się prawdziwy świadek Zodiaka – Bryan C. Hartnell. 

Serial  

Uwięzione 

Źródło: Filmweb

Hiszpańska wersja Orange is the new black, która o wiele bardziej do mnie przemówiła niż amerykańska wersja. Uwięzione to dramat więzienny, który zaczyna się od historii Macareny Ferreiro, skazanej za przestępstwa podatkowe. Przestraszona i niewinna kobieta już na samym początku pada ofiarą więziennych wyjadaczek. Na ratunek Mace przychodzi jej ojciec, który próbuje udowodnić niewinność córki. Największy wróg – Zulema to całkowite przeciwieństwo blondynki i zarazem koszmar, którego ciężko się pozbyć, jednak wraz z kolejnymi odcinkami główna bohaterka przestaje być jedynie ofiarą i to ona zaczyna zadawać ciosy. Przemiana Macareny i Zulemy na przestrzeni sezonów to powód, dla których Uwięzione to moim zdaniem jeden z lepszych seriali nie tylko o tematyce więziennej, ale i psychologicznej, gdzie ukazana jest zmiana głównych bohaterek. Czy na lepsze, czy na gorsze, pozostawiam już waszej ocenie.  

P.S. w rolę Zulemy wcieliła się Najwa Nimri, a w roli Saray wystąpiła Alba Flores. Obie znane z Domu z Papieru.   
 

Toy Boy  

Źródło: Filmweb

Druga hiszpańska propozycja z kolejną gwiazdą Netflixa, Marią Pedraza, która wystąpiła w takich produkcjach jak Dom z Papieru, Szkoła dla elity, lub Kogo zabrałbyś na bezludną wyspę. Przyznam, że w Toy Boy jako Triana Martin była najmniej irytująca, być może dlatego, że w końcu doczekała się roli, w której nie musiała grać ciągle niezdecydowanej i rozpieszczonej nastolatki. Fabuła serialu dotyczy głównie Hugo – tancerza erotycznego, który został posądzony o zabójstwo męża swojej kochanki. Brzmi skomplikowanie i rzeczywiście czasami takie jest. Toy Boy jak przystało na hiszpańską produkcję, nie ogranicza się jedynie do historii jednego bohatera. Oprócz Hugo poznajemy m.in. historię Ivana, byłego policjanta i właściciela klubu nocnego, czy też losy Jairo, który po wypadku na morzu stracił słuch i jego jedynym źródłem zarobku jest prostytucja. Elementem łączącym historię wszystkich tancerzy jest klub Inferno, w którym odbywają się pokazy taneczne.  

Książka 

Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins 

Źródło: Lubimy Czytać

Światowy bestseller z 2015 roku to historia Rachel, która każdego dnia jeździ tym samym pociągiem do pracy. Jej ulubionym zajęciem była obserwacja tego, co dzieje się za oknem. Obiektem westchnień był dom numer 15, który był dla niej pewnego rodzaju marzeniem. Po rozstaniu z mężem główna bohaterka popada w alkoholizm a podróże pociągiem to tylko przykrywka, aby ukryć utratę pracy przed przyjaciółką, u której mieszka. Pewnego dnia, gdy Rachel zauważa swoją dawną sąsiadkę z kochankiem, zaczyna ją obserwować. Niedługo po tym, wieść o idealnej sąsiadce ginie. Dziewczyna z pociągu to opowieść o utracie oraz o walce o samego siebie. Toksyczny były mąż, który nadal dla głównej bohaterki jest miłością jej życia oraz alkohol, który stał się lekarstwem na złamane serce to dwa główne wątki towarzyszące od początku aż do końca powieści. Koniec niespodziewany, chociaż po drugim podejściu, zauważalne jest puszczanie oczka w stronę odbiorcy i próba nakierowania na zabójcę.  

Muzyka 

Gdzie tak pięknie? – Łona i Webber 

Łona i Webber to już kultowy duet na polskiej scenie hiphopowej. Utwór pochodzi z ich wspólnego albumu Nawiasem Mówiąc. To sarkastyczne podejście do tendencji zamykania wszystkiego w ,,gdyby’’ oraz próba znalezienia innego miejsca, w którym przypuszczanie, byłoby tak samo piękne, jak w Polsce.  

No Time To Die – Billie Eilish 

Jeśli mówimy o śledztwie, to nie mogło zabraknąć chociażby wspomnienia o kultowym Jamesie Bondzie. No Time To Die to piosenka przewodnia dla tegorocznej premiery przygód Agenta 007, zaś Billie Eilish to najmłodsza jak dotąd artystka, która nagrała utwór przewodni dla produkcji z tej serii.  

Korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *