polformance

#Polfopolecajka – Chwila

Pewnie każdy w głowie ma chwilę, za którą tęskni i chciałby, aby się powtórzyła. Jednak jak pisała Wisława Szymborska: Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. W dzisiejszej polfopolecajce zatrzymamy się na chwilę i może dostrzeżemy coś czego nie zobaczyliśmy wcześniej.  

Książka:  

„Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy H. Kleinbaum to historia o dorastaniu, dążeniu do spełnienia marzeń i walce o swoje. Akcja dzieje się w 1959 r. w prestiżowej szkole – Akademii Weltona. Poznajemy tam młodego i ambitnego profesora od języka angielskiego, Johna Keatinga, który chce nauczyć tamtejszych chłopców, że walka o siebie to dobry wybór, mimo przeciwności, jakie stawia im los. 

 Wybrałam tę pozycję ze względu na postacie chłopców, którzy żyją pod presją oczekiwań swoich rodziców, ciesząc się chwilami, które spędzają w jaskini czytając wspólnie poezję i gdy decydują się zawalczyć o siebie. Czują, że są we właściwym miejscu, podążają za marzeniami, a chłonąc nauki profesora Keatinga ich życie zmienia się nieodwracalnie.  

źródło: filmweb.pl

Serial: 

„New Amsterdam” to kolejny serial medyczny pokazujący nam nierealistyczny obraz opieki szpitalnej, gdzie lekarze poświęcają życie na ratowanie innych, a leczenie jest w głównej mierze za darmo, a jeśli nie to sam dyrektor szpitala nagina zasady, aby pacjent miał swoje szczęśliwe zakończenie. Jednak jest to serial, który obejrzałam jednym tchem, a na każdym odcinku płakałam, a było tak dlatego, że serial „New Amsterdam” pokazał kruchość życia, której dawno nie widziałam w innych podobnych serialach. Pokazał, ile jedna chwila może zmienić, jedna decyzja może skończyć się katastrofą lub szczęśliwym zakończeniem. 

Niedawno zakończył się konkurs Eurowizji 2021 i zwycięzcą został włoski zespół Maneskin. Są w dzisiejszym zestawieniu z racji swojej chwili sławy. Znani byli w swoim kraju z talent show X Factor, gdzie zajęli II miejsce, teraz są znani w całej Europie. Wystarczyła jedna chwila, żeby zmienić ich życie.  

źródło: youtube.com

„Coraline” najlepszym opisem będą słowa zespołu odnośnie samej piosenki: To bajka bez szczęśliwego zakończenia, bo często tak właśnie bywa w prawdziwym życiu. I to właśnie chcieliśmy wyrazić. To historia więdnięcia dziewczyny, pięknego kwiatu, a rycerz jest bezradnym widzem w obliczu tego zjawiska.” 

Natomiast „Somebody Told Me” to cover zespołu The Killers , który Maneskin wykonał w X Factorze. 

źródło: filmweb

„Kung Fu Panda” została wypuszczona do kin w 2008 roku i od tej pory jest to mój ulubiony film animowany. Niekiedy bajki mają więcej do przekazania niż niejeden film.  

„Kung Fu Panda” poza świetną animacją i historią o leniwej pandzie, to właśnie ta bajka przedstawia, że wystarczy jedna chwila, która może zmienić nasze życie. 

W chwili, gdy Po ze swoją upartością próbuje się dostać na obrzędy, w których ma zostać wybrany Smoczy Wojownik, nikt się nie wiedział kim ten wojownik będzie, aż nie wleciała tam panda. Z zakompleksionej i niepewnej siebie pandy, Po stanie się wojownikiem ratującym swoją krainę i przyjaciół. 

korekta: Kacper Beda  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *