polformance

#polfopolecajka – Kłamstwa

Z reguły każdy ma coś do ukrycia. Nie ma ludzi transparentnych, z których zawsze można czytać jak z otwartej księgi. O kłamstwach w szlachetnych sprawach oraz tych nie do końca altruistycznych przeczytacie w dzisiejszej polfopolecajce.  

Film

Małe Rzeczy 

Na tegoroczną premierę zdecydowałam się głównie ze względu na Ramiego Maleka, jednak towarzystwo Jareda Leto i Denzela Washingtona przypieczętowało mój wybór. Małe Rzeczy to film o ściganiu seryjnego zabójcy, w którego wcielił się Leto. Tuż za nim podąża młody i wybitny sierżant Jim Baxter (Malek) oraz Joe Deacon (Washington), były policjant z Los Angeles. Początkowa niechęć szybko zamienia się we współpracę i obaj pragną poznać mordercę. Świeżość Baxtera i doświadczenie Deacona prowadzi do głównego podejrzanego – Alberta Sparma. Wspólnie próbują udowodnić winę oskarżonego, jednak demony jednego z policjantów przeważają nad całym śledztwem. Jedynie kłamstwo było w stanie doprowadzić sprawę do końca. Z jakim skutkiem, przekonajcie się sami.  

Seriale 

Jeszcze nigdy… 

Było mrocznie, więc odchodzimy do lżejszych tonów. Jeszcze nigdy to serial Netlixa z 2020 roku opowiadający o przygodach dorastającej dziewczyny z Indii. Devi – główna bohaterka, wydawałoby się, sama nie wie, czego chce, dopóki na jej drodze nie staje jej największy wróg – Ben. Chłopak, który od zawsze konkuruje z dziewczyną o bycie najlepszym dosłownie we wszystkim.  Jak przystało na produkcję młodzieżową, nie brakuje wątku dojrzewania oraz szukania samego siebie. Pomóc w tym ma najprzystojniejszy uczeń w szkole, czyli Paxton, do momentu, w którym pozornie małe kłamstwo psuje jej relacje ze wszystkimi, oprócz jej arcywroga.  

Ginny&Georgia 

Kolejna propozycja od Netlixa i kolejna historia ze szkolnym życiem w tle. Nawiązując do dzisiejszego tematu polfopolecajki, jest to chyba najbardziej zakłamany serial, jaki ostatnio obejrzałam. Drama goni dramę czasami przez niezrozumiałe przeze mnie zatajanie prawdy. Na pewno jest to jednak coś nowego, bo tym razem najbardziej mroczne sekrety rozgrywają się na przestrzeni rodzicielskiej. Mam tu na myśli matkę Ginny, czyli Georgię, której ukrywane tajemnice z każdym odcinkiem stają się coraz to mocniejsze i trudne w zrozumieniu. Być może taki był zamysł i logikę decyzji poznamy dopiero w drugim, zapowiedzianym już sezonie. Ogromnym plusem serialu jest sposób przedstawienia relacji siostrzano – braterskiej w wydaniu Marcusa i Max. Ich dialogi oraz czasami niekonwencjonalne rozumienie pojęcia troski sprawia, że jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych wątków w całej produkcji. Oprócz dram i miłości rodzeństwa mamy irytującego chłopaka głównej bohaterki, który od czasu do czasu dolewa oliwy do ognia.  

Książka 

Jedno małe kłamstwo – K. A. Tucker

Książka K. A. Tucker pochodzi z pięciotomowej serii 10 płytkich oddechów. Sama dowiedziałam się o tym, dopiero po przeczytaniu 2 części w pomieszanej kolejności. Na moje i wasze szczęście, każda z książek tworzy oddzielne historie, których lekkie powiązania przewijają się przez całą serię. Nie zabrania to jednak lektury pojedynczych części. Jedno małe kłamstwo to historia jednej z sióstr Cleary – Livie. Od zawsze kierująca się ostatnią wolą ojca, aby sprawiła, żeby był dumny, dostaje się na Princeton, gdzie zamierza studiować medycynę. Na przekór sobie za sprawą terapeuty Staynera, dziewczyna powoli opuściła swoje ułożone życie, a to wszystko po to, aby wpaść ze skrajności w skrajność. Wpływ na to mogły mieć dodatkowo galaretkowe shoty i chłopak z drużyny wioślarskiej. Co może popsuć wszystko to, do czego powoli zbliża się Livie? Myślę, że pamiętając o temacie naszej Polfopolecajki i tytule książki, domyślacie się odpowiedzi. 

Muzyka 

Blackbear – idfc 

Viralowy utwór z 2015 roku, który pochodzi z pierwszego albumu muzyka –  deadroses. Pierwsze linijki tak mocno utarły mi się w pamięci, że była to pierwsza myśl, gdy szukałam muzycznych propozycji. Obecnie blackbear znany jest dzięki ex’s best friend i hot girl bummer.  

Dawid Podsiadło – Nie Kłami 

Pianino i płaczliwy tekst to dla mnie kwintesencja tej piosenki. Dla pewności przypomnę, że pochodzi ona z Małomiasteczkowego z 2018 roku. O czym jest Nie Kłami? O miłości, rozstaniu, które dalej afektuje na teraźniejszość (lub nie?). Cóż tu więcej pisać… Czasami próbujemy oszukać nawet samych siebie. 

Korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *