polformance

Na Węgrzech zapowiedziano referendum w sprawie Ochrony Dzieci

Komisja Europejska ponownie interweniowała na Wegrzech. Orban ma dwa miesiące na ustosunkowanie się do opinii KE w sprawie “ustawy anty-LGBT”. W przeciwnym wypadku nastąpi przejście do kolejnego etapu czyli skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.  

15 czerwca w Węgierskim parlamencie została przyjęta ustawa zakazująca propagowania homoseksualizmu oraz zmiany płci w ramach zajęć seksualnych. Ponadto państwo ma chronić dzieci do pozostania przy płci wpisanej do aktu urodzenia podczas porodu. Zakazano również udostępniania osobom przed 18 rokiem życia treści pornograficznych. Dodatkowo ma zostać sporządzona lista osób, które dopuściły się przestępstw na tle pedofili oraz zostaną zaostrzone kary dla takich ludzi. 

Za ustawą zagłosowali posłowie Fideszu i prawicowy Jobbik. Reszta parlamentarzystów zbojkotowała głosowanie w ramach protestu przeciw dyskryminacji osób LGBT na Węgrzech. 

Nowe Węgierskie prawo potępiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Wskazuje na sprzeczność z podstawowymi wartościami UE – która to powstała za sprawą chrześcijańskiej myśli i działaczy – Zapowiedziała, że KE skorzysta ze wszystkich uprawnień, aby zablokować nowe zmiany prawne. 

Premier Węgier Victor Orban przeciwstawia się działaniom zachodnich aktywistów w sprawie przeprowadzania edukacji seksualnej wśród dzieci i nie chce zgodzić się na to, aby podobne praktyki zaczęły obowiązywać na Węgrzech. Zaznaczył, że grożenie i wszczęcie postępowań przez unijnych biurokratów jest nadużyciem ich kompetencji. 

W odpowiedzi Fidesz zapowiedział referendum, w ramach którego zapyta lud Węgier o zdanie. Szef Kancelarii Premiera zapowiedział je na koniec tego lub początek przyszłego roku, jednak pytania są już znane. Będą to: 

  • Czy jest Pan/i za tym, by małoletnim dzieciom organizowano w instytucji oświaty bez zgody rodziców zajęcia prezentujące orientacje seksualne? 
  • Czy jest Pan/i za tym, by wśród małoletnich dzieci popularyzowano zabiegi zmiany płci? 
  • Czy jest Pan/i za tym, by małoletnim dzieciom pokazywano bez ograniczeń seksualne treści medialne mające wpływ na ich rozwój? 
  • Czy jest Pan/i za tym, by małoletnim dzieciom pokazywano treści medialne prezentujące zmianę płci? 

– Stawką jest przyszłość naszych dzieci, dlatego nie możemy ustąpić w tej kwestii. Gdy presja na nasz kraj jest tak ogromna, Węgry jest w stanie ochronić tylko wspólna wola narodu – mówi Premier Viktor Orban. 

Sonda przeprowadzona na Węgrzech. Kolejność pytań zgadza się z kolejnością w artykule.
Niebieski – Tak
Czerwony – Nie
Biały – Nie mam zdania

Korekta: Kacper Beda
Foto: Strona Victora Orbana na fb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *