polformance

1 Września- historyczna data

W tym roku minęła osiemdziesiąta druga rocznica wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Jest to też rocznica ataku III Rzeszy na Polskę. Dziś warto zastanowić się nad wspomnieniami tamtych dni, przypomnieć sobie wydarzenia historyczne oraz odwiedzić miejsca z czasów pierwszych działań wojennych. 

Wydarzenia Drugiej Wojny Światowej poprzedziły bezpośrednio liczne działania nieprzyjacielskie Państw Osi w Europie. Wcielenie resztek Czech do III Rzeszy jako Protektoratu Czech i Moraw, utworzenie marionetkowego państwa Słowackiego co powodowało okrążenie Polski z trzech stron. Wysunięcie roszczeń terytorialnych Niemiec wobec władz w Warszawie oraz zawarcie sojuszy polsko-brytyjsko-francuskiego i niemiecko-radzieckiego. Preludium wojny były prowokacje Gliwickie, zamach bombowy w Tarnowie czy wydarzenia w Jankowicach mające dać propagandowy pretekst do ataku na nasz kraj. 

Bitwa graniczna 

Do ataku na Polskę Niemcy skoncentrowali 1,8 mln żołnierzy, 2800 czołgów, 3000 samolotów i 10000 dział. Dodatkowym atutem były też siły Słowackie. Polska zmobilizowała około 1 mln żołnierzy, 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział. Dodatkowym wzmocnieniem Polaków była spodziewana pomoc ze strony Francuzów i Brytyjczyków. Z użyciem sił sojuszników były układane polskie plany wojenne. Plan agresorów zakładał atak na całej długości granic tj. 1600 km frontu. Pierwsze działania planu Fall Weiss zrealizowano 1 września 1939 r. nalotem bombowym na Wieluń. Innymi bombardowanymi miastami były m.in.: Kraków, Częstochowa, Gdynia, Grodno i Warszawa. Na Pomorzu został przypuszczony szturm na placówkę Westerplatte co wspomagał pancernik Schleswig-Holstein. Przy przetłaczającej przewadze wroga i przy nalocie niemieckiego lotnictwa major Henryk Sucharski i kapitan Franciszek Dąbrowski skapitulowali 7 września. Pierwszego dnia walk po 14 godzinach obrony poddała się Poczta Polska, a władze okupacyjne przyłączyły Wolne Miasto Gdańsk do III Rzeszy. Doktryna blitzkriegu spowodowała też trudności na innych odcinkach frontu. Pierwszego dnia straciliśmy już Kujawy, Wielkopolskę i Śląsk. Armia Modlin przegrała starcie pod Mławą i musiała wycofać się ze swych pozycji. Armia Pomorze atakowana przez siły Heinza Guderiana pomimo sukcesu w bitwie pod Krojantami też musiała ulec przewadze wroga. Wycofujący się generał Władysław Bortnowski wpadł w okrążenie w Borach Tucholskich i po ciężkich walkach wycofał się oddając napastnikom Pomorze 5 września. Na południu Niemcy starali się rozdzielić siły armii Kraków i Łódź. W tym też czasie Wołyńska Brygada Kawalerii dokonała sukcesu w walce z pojazdami wroga w bitwie pod Mokrą. Armia Łódź silnie atakowana musiała się jednak wycofać, co spowodowało niemożność użycia jej sił w walkach innych grup bojowych. Niemiecki atak okrążający oraz działalność dywersantów spowodowała, że dowódca armii Kraków generał Antoni Szylling uzyskał zgodę na wycofanie swych sił ze Śląska i utratę tego regionu.  

Trzeciego dnia walk plan obronny naszych władz załamał się. Przeciwnik zajął olbrzymie połacie kraju. Błędy taktyczne polskiego dowództwa, nieprzygotowanie do wojny oraz przewaga organizacyjna i technologiczna Niemców nie wróżyły niczego dobrego dla ówczesnych obrońców. Dziś znamy dalsze wydarzenia i wiemy, że ofiara polskiego żołnierza nie uchroniła ojczyzny od klęski. 

Korekta: Magdalena Sadłowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *