polformance

Wielkie sportowe święto – Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu Kraków 2021

III Mistrzostwa Europy w amp futbolu zagościły w Polsce. W Krakowie w dniach 12-19 września przebywać będzie 14 reprezentacji, które zawalczą o najwyższe trofeum – złoty medal EURO. 

Na początku warto wyjaśnić, czym jest amp futbol. Sport ten jest rodzajem piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej – w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy. Dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna – w drugiej dekadzie XXI wieku uprawia się ją już w ponad 40 krajach. Ambasadorem ampfutbolowego EURO jest sam Robert Lewandowski.

– Kiedy pojawił się pomysł, by wspomagać drużynę ampfutbolu, to zaangażowałem się w tę ideę, a gry pierwszy raz zobaczyłem chłopaków na boisku, to natychmiast skradli moje serce. Pokazują, że niezależnie od tego, jakie przeciwności losu mogą spotkać w życiu każdego z nas, to nigdy nie można się poddawać, ale warto wierzyć w swoje marzenia – mówi kapitan reprezentacji Polski.  

Reprezentacja Polski jest stawiana obok Turcji, Anglii i Rosji w gronie faworytów Mistrzostw Europy. W poprzedniej edycji tych sportowych zmagań Polacy zajęli 3 miejsce (Turcja, 2017 rok). Czy sięgnięcie po kolejny medal jest formalnością? Reprezentanci Polski nie obawiają się składać dość mocnych deklaracji.

– Każdy śni o tym, aby 19 września mieć na szyi medal. W naszym przypadku nie są to marzenia bezpodstawne. Od lat ciężko pracujemy i dajemy z siebie wszystko, żeby je zrealizować, a teraz liczymy jeszcze na pomoc kibiców. ­– mówi Krystian Kapłon, piłkarz reprezentacji Polski, półfinalistów mistrzostw świata i medalistów mistrzostw Europy.

– Medal EURO, najlepiej złoty, to jest nasze marzenie i o to będziemy walczyć. Czy będę znowu królem strzelców? Nie mam pojęcia, ale najważniejsze jest to, aby drużyna wygrywała – dodaje Bartosz Łastowski, najskuteczniejszy piłkach poprzedniego EURO.  

Polacy o awans do fazy pucharowej powalczą z Ukrainą, Izraelem i Hiszpanią. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów. W kolejnym etapie (półfinał) zostaną wyłonione dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się ze sobą 19 września w bezpośredniej walce o złoty medal EURO.   

Mecze rozgrywane będą na boiskach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki. Wstęp na wszystkie 37 spotkań jest darmowy. Transmisję wybranych spotkań, w tym m.in. wszystkie mecze Polaków będzie można obejrzeć w TVP Sport oraz na Facebooku Amp Futbol Polska.   

Mistrzostwa Europy w Amp Futbolu Kraków 2021 – grupy 

Grupa A – Polska, Hiszpania, Ukraina, Izrael 

Grupa B – Anglia, Francja, Grecja 

Grupa C – Rosja, Irlandia, Niemcy, Belgia 

Grupa D – Turcja, Włochy, Gruzja  

Dzisiaj o godzinie 17.30 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie imprezy. Pół godziny później reprezentacja Polski i Ukrainy rozpoczęła mecz otwarcia. Wygrana naszych 3:0 to pierwszy krok do wyjścia z grupy. Dwa gole zdobył Bartosz Łastowski, a jedno trafienie dołożył Krystian Kapłon. Liczymy, że pozostałe mecze okażą się równie udane. Ze swojej strony zachęcamy do kibicowania reprezentacji Polski!  

Korekta: Magdalena Sadłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *