polformance

Jesienne zmiany zachodzące w komunikacji miejskiej Lublina

Droższe bilety, mobilna aplikacja, zmiana stref, opłata za przejechany przystanek i nie tylko. Wyjaśniamy szczegóły

Od 1 października wchodzą zmiany dotyczące ceny biletów czasowych i jednorazowych.

Za normalny bilet jednorazowy zapłacimy 4,20 zł, natomiast za ulgowy – 2,10 zł.

1 października zostanie również uruchomiony nowy System Biletu Elektronicznego Lubika. Jest to kompleksowa inwestycja, która zawiera nowoczesne i niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej rozwiązania i metody płatności. Użytkownicy będą mogli korzystać z nowej taryfy biletowej, w której zaplanowano m.in.:

• płacisz za tyle, ile jedziesz – taryfa przystankowa (check-in/out);

• bilety okresowe na określoną liczbę dni;

• elektroniczna portmonetka – gromadzenie środków przeznaczonych na zakup biletów.

Od tego momentu wchodzi również w życie nowy cennik biletów komunikacji miejskiej, uchwalony przez Radę Miasta Lublin w maju br.

Cennik za bilety taryfy czasowej obowiązujący od 01 października

Również wchodzi w życie zasada taryfikacji przystankowej. Oto cennik

Cennik biletów okresowych dla posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej

Cennik biletów turysty:

Cennik biletów okresowych bez LKM:

Zmiana stref biletowych:

Dotychczas zdecydowana większość podmiejskiej sieci komunikacyjnej znajdowała się w Pierwszej Strefie Biletowej. Oddzielna taryfa biletowa obowiązywała jedynie na terenie Świdnika, Gminy Mełgiew i części Gminy Głusk (linia nr 35). Po zmianach Pierwsza Strefa Biletowa obejmie tylko Lublin. Poza granicami administracyjnymi miasta, we wszystkich gminach ościennych, będzie obowiązywać Druga Strefa Biletowa. Przystanki wyznaczające granicę stref biletowych zlokalizowano w najbliższym sąsiedztwie granicy administracyjnej Lublina.

Omówione powyżej zmiany nie dotyczą posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej. Użytkownicy LKM mogą podróżować w ramach całej sieci komunikacyjnej organizowanej przez ZTM w Lublinie (Pełna Strefa Biletowa).

Szczegóły odnośnie zmian stref biletowych można dowiedzieć się tutaj.

Od momentu uruchomienia Systemu Biletu Elektronicznego Lubika zostanie uruchomiona funkcjonalność infrastruktury technicznej. W ramach tego  systemu udostępnionych zostanie 55 szt. stacjonarnych automatów biletowych, 50 mobilnych automatów biletowych (stanowiących uzupełnienie w pojazdach, które nie miały takich urządzeń na wyposażeniu), 400 kasowników EMV do obsługi zbliżeniowych kart płatniczych oraz 50 terminali sprzedażowych do punktów handlowych.

Zarówno automaty mobilne jak i stacjonarne na etapie przejściowym będą posiadać ekrany, ale ich funkcjonalność zostanie uruchomiona dopiero w momencie wdrożenia nowego systemu. Pasażerowie, do czasu uruchomienia systemu, nie będą mieli możliwości zakupu biletów w ww. urządzeniach.

ZTM informuje, że osoby, które obecnie posiadają Kartę Biletu Elektronicznego i chcą dalej z niej korzystać, po uruchomieniu systemu nie muszą wyrabiać jej ponownie. Konieczne będzie natomiast zapisanie się do nowego systemu (wprowadzenie danych). Również w nowym systemie Lubika pasażerowie będą mieli możliwość posiadania jednego nośnika – karty lub aplikacji mobilnej.

Kolejną innowacją będzie możliwość zapisania przysługujących pasażerowi ulg. Pozwoli to na korzystanie z komunikacji miejskiej bez dokumentu potwierdzającego ulgę np. legitymacji szkolnej czy studenckiej, orzeczenia o niepełnosprawności lub legitymacji honorowego dawcy krwi. Jednak, aby skorzystać z tej możliwości, należy udać się do punktu ZTM i okazać pracownikowi wymagany dokument.

Źródło: ztm.lublin.eu

Korekta: Kaper Beda