MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych. Zapisy ruszają 23 listopada

fot. huntlh/Pixabay

Wszystkie osoby, które skończyły 18 lat, od wtorku mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.

Do niedawna uprawnieni do bezpłatnych szczepień byli m.in. medycy, farmaceuci, służby mundurowe oraz seniorzy. Od 23 listopada zaszczepienie się będzie możliwe dla wszystkich osób pełnoletnich.

– Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – podkreśla minister zdrowia.

Osoby chcące skorzystać z bezpłatnego szczepienia mogą to zrobić, zgłaszając się do wybranego punktu szczepień i umawiając termin. Chętni nie muszą mieć recepty na szczepionkę.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (link) oraz udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu. Mapę ponad 3000 punktów, w których będzie możliwość zaszczepienia się, można znaleźć, klikając w link.

Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 5 milionów dawek szczepionki trafi do Polski. Zaszczepić się przeciw grypie będzie można do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 roku. Czas potrzebny do wytworzenia przeciwciał po szczepieniu wynosi od 7 do 14 dni. Szczepienia stanowią skuteczną metodę zapobiegania zachorowaniom na grypę oraz jej powikłaniom i zgonom.

Korekta: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *