MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Co z Innymi Brzmieniami?

Fot. innebrzmienia.eu

Lubelski festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który w tym roku miał odbyć się w dniach 25-28 czerwca, zostaje jak na razie przeniesiony. Przyczyną jest panujący na świecie wirus COVID-19, przez którego rozprzestrzenianie się większość ważnych imprez masowych zostaje odwoływana. Organizatorzy Innych Brzmień postanowili jednak przenieść wydarzenie na jesień i ze wstępnych informacji wiemy, że może ono odbyć się 3-6 września, ale ciągle do daty trzeba podchodzić z dystansem, bo nikt w stu procentach nie wie, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiologiczna.

Wszystkie takie eventy wymagają zaangażowania wielu ludzi — organizatorów, firm, instytucji, artystów oraz wolontariuszy. Zorganizowanie masowych imprez nie jest możliwe w takich warunkach, patrząc na istniejące wokół zagrożenia. Warsztaty Kultury w Lublinie włączyły się akcję #zostanwdomu. Informują, że obecnie pracują zdalnie i wciąż tworzą programy wydarzeń kulturalnych online oraz układają plany innych warsztatów.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to wydarzenie, na którym możemy usłyszeć wiele różnych gatunków muzyki oraz poznać inne kultury, czy tradycje świata. Na scenie pojawiają się artyści z Ukrainy, Białorusi, Gruzji czy Armenii, ale nie tylko! To ciągłe poszukiwanie nowych dźwięków, które zaskoczą słuchaczy. Jednak nie możemy wszystkich atrakcji wrzucić do kategorii “muzyka”. Festiwalowi towarzyszą pokazy filmowe Move East Movie, wystawy, spotkania, warsztaty, prezentacje różnych wytwórni płytowych, Targi Małych Wydawców oraz Wschodni Express, czyli premierowe polskie wydanie literatury najlepszych wschodnich twórców. Dla dopełnienia zostały utworzone Małe Inne Brzmienia, które są idealnym punktem programu dla tych najmłodszych uczestników. Masa interesujących warsztatów, imprez, które oswajają dzieciaki z muzyką, instrumentami, uczą ich kreatywności i innego sposobu postrzegania zastanego przez nich świata.

 

Wszystko to od 2008 roku dzieje się w Lublinie. Założycielem festiwalu był Mirosław Olszówka, a od 2014 roku wydarzenie organizują Warsztaty Kultury i czuwają nad nimi — Agnieszka Wojciechowska — dyrektor programowy oraz Rafał Chwała — dyrektor artystyczny. Przy imprezie pomagają również licznie zebrani wolontariusze, którzy asystują artystom, zachęcają widzów do wzięcia udziału w zabawie, opowiadają o programie, czy zajmują się różnymi warsztatami organizowanymi w sercu miasta. Czterodniowy festiwal jest jednym z wydarzeń należącym do lubelskiego projektu Wschód Kultury, który powstał przez zaangażowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski.

Na lubelskiej scenie w poprzednich latach mogliśmy usłyszeć takich artystów jak: Einstürzende Neubauten, UK Subs, Goldfrapp, The Tiger Lillies, Nouvelle Vague, Goldfrapp, Shibusashirazu Orchestra, Tony Allen, Dezerter, Ministry, The Herbaliser czy The Elephants.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *