MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Darmowe zasoby Internetu: gdzie szukać zdjęć?

wyszukiwanie grafiki na laptopie

Źródło: Startup Stock Photos, CC0

Jesień to czas, kiedy uczniowie i studenci wracają do swoich zajęć. Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny, a już za 11 dni zainaugurujemy nowy rok akademicki. Nauka i odrabianie prac domowych wiążą się z korzystaniem z różnych źródeł informacji. Uczniowie oraz studenci często wykonują prace, które wymagają choć odrobiny kreatywności, np. tworzenie prezentacji multimedialnych lub plakatów w programach graficznych. W związku z tym polecamy Wam dzisiaj strony zawierające bazy darmowych zdjęć, które możecie wykorzystać, wykonując swoje projekty.

Korzystając z zasobów dostępnych w Internecie, należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu zasad prawa autorskiego. Z tego powodu istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na warunki licencji, na jakiej udostępniona została dana fotografia czy inny plik graficzny. Dobrym wyborem jest korzystanie ze stron, na których wspomniane warunki zostały jasno określone. Warto poznać zasoby umożliwiające szybkie odnalezienie w pełni darmowych i gotowych do użycia grafik.

Pierwszą stroną, którą chcielibyśmy Wam polecić jest Morguefile. Znajdują się tu zasoby darmowych fotografii do użytku personalnego i komercyjnego. Ze względu na możliwość dzielenia się wykonanymi przez siebie zdjęciami przez każdego użytkownika, udostępnione na stronie fotografie są bardzo różnorodne. Fakt ten wpływa także na ich jakość, ponieważ zdjęcia nie zawsze wykonywane są przez osoby zawodowo zajmujące się fotografią. Warto jednak przeglądać dużą liczbę zamieszczonych plików, ponieważ możemy odnaleźć tu profesjonalne i oryginalne kompozycje, które z pewnością wzbogacą naszą prezentację multimedialną czy plakat. Na stronie znajduje się wyszukiwarka umożliwiająca wpisanie dowolnego hasła i otrzymanie grafiki na interesujący nas w danym momencie temat.

Kolejną propozycją, którą Wam przedstawimy, jest LibreStock, czyli multiwyszukiwarka darmowych zdjęć. Oznacza to, że zasoby znajdujące się na stronie pochodzą z różnych innych darmowych baz fotografii, a LibreStock pozwala na szybkie ich przeszukiwanie. Wszystkie zdjęcia dostępne po wpisaniu określonego hasła w wyszukiwarkę są bardzo wysokiej jakości. Bazę możemy eksplorować także poprzez najpopularniejsze słowa kluczowe, które ukazują nam się po kliknięciu menu. Większość fotografii nadaje się także do celów komercyjnych, ponieważ udostępnione zostały na licencji CC0.

Inną bazą darmowych zdjęć jest Unsplash. Serwis zawiera wysokiej jakości fotografie możliwe do użytku zarówno personalnego, jak i komercyjnego. Warunki licencji zostały precyzyjnie określone w informacjach znajdujących się na stronie. W zasobach znajdziemy ponad 2 miliony zdjęć wykonanych przez profesjonalnych fotografów.

Odwiedzenie strony Pickup Image to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują wysokiej jakości zdjęć natury, a także takich z motywem podróży. Fotografie objęte są licencją CC0 umożliwiającą wykorzystywanie ich w najszerszy z możliwych sposobów, czyli komercyjnie i bez obowiązku oznaczania autorstwa.

Kolejną stroną, która zawiera zdjęcia udostępnione na licencji Creative Commons Zero jest Libreshot. Ta baza fotografii różni się od pozostałych, ponieważ tworzona jest przez tylko jednego autora. Umiejętności Martina Volera, który jest pasjonatem fotografii, są naprawdę imponujące, o czym warto się przekonać, odwiedzając prowadzoną przez niego witrynę.

Ostatnią polecaną przez nas wyszukiwarką fotografii, którą warto poznać, nosi nazwę PhotosForClass. Jest to bowiem strona stworzona specjalnie z myślą o uczniach wykorzystujących grafiki w swoich pracach wykonywanych do szkoły. W związku z niskim poziomem znajomości prawa autorskiego wśród najmłodszych witryna przy pobieraniu zdjęć automatycznie dodaje do nich odpowiednie oznaczenia – opis autorów i licencji zdjęcia. Wyszukiwarka jest bezpieczna i zawiera wyłącznie fotografie odpowiednie dla dzieci.

Darmowych zasobów fotografii jest oczywiście o wiele więcej. Dziś przedstawiliśmy Wam te, które naszym zdaniem są najciekawsze i mniej popularne niż np. Pixabay czy Freepik. Obecnie w Internecie znajduje się naprawdę dużo otwartych zasobów, nie tylko tych zawierających zdjęcia. W kolejnych częściach tej serii będziemy przedstawiać Wam inne strony, które zdecydowanie warto poznać i wykorzystywać do tworzenia prac w szkole czy na studiach.

Korekta: Magdalena Sadłowska