MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Demony polskich wakacji

Tradycyjnie miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień) kojarzą się Polakom z odpoczynkiem i wyjazdami nad morze czy w góry. Jednak polskie lato ma też drugie oblicze. Jest to oblicze naznaczone tragediami ludzkimi i wypadkami. O tym i o innych trudnych kwestiach w dalszej części tekstu. 

Warto znać zagrożenia oraz ich skalę, aby dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak się przed tym chronić. Istotnymi zagrożeniami w czasie polskich wakacji są: pożary, utonięcia, zatrucia grzybami a w tym roku także zakażenia wirusem Covid-19. Dobrym źródłem informacji będą tu więc: statystyki policji, służby zdrowia oraz strażaków. Są one ogólnodostępne w Internecie oraz zawierają pełne dane co do skali określonych zjawisk.  

Polak mądry po szkodzie 

Oto kilka najważniejszych statystyk dotyczących śmierci Polaków w czasie wakacji. Na pierwszy ogień warto zająć się wypadkami drogowymi. W te wakacje było ich 371. Wypadków, w których zgon nastąpił 30 dni od wydarzenia, było 246. W porównaniu z zeszłym rokiem w 2021 zanotowano spadek. W poprzednim sezonie doszło do 453 wypadków śmiertelnych. W Sierpniu i Lipcu utonęło łącznie 126 osób. W 2020 roku było to 146 utonięć. Do najczęstszych przyczyn tego typu tragedii należy spożycie alkoholu oraz przecenianie własnych umiejętności. W kwestii pożarów dostępne są dane całoroczne. Z informacji udostępnionych przez Komendę główną Straży Pożarnej wynika, że w tym roku odnotowano 132 pożary oraz 153 fałszywe alarmy. Tegoroczne wypadki związane z wypalaniem traw był wyjątkowo rzadkie, najczęściej płonęły budynki mieszkalne oraz środki transportu. Ten sezon przyniósł także pierwsze zatrucia grzybami. Nie dysponujemy statystykami z tego roku, jednak dane z zeszłych lat oscylują w granicach 16/17 zatruć rocznie. W przypadku zakażeń Covid-19 stan na pierwszy września wynosił 366 przypadków zakażenia się, 13 zgonów oraz 147 osób, które wyzdrowiały. 

Miejmy nadzieję, że tegoroczne statystyki ukażą nam mniejszą liczbę zgonów wynikających z nierozważnych działań człowieka. Tragedia, jaka czasami towarzyszy naszym działaniom jest nie do uniknięcia. Pozostaje jednak apelować, aby nieszczęścia związane z niewiedzą były jednak jak najrzadsze. 

Korekta: Magdalena Sadłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *