MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Dołącz do akcji “Bee Home” – załóż domek dla pszczół!

Dzięki akcji “Bee Home” mamy możliwość pomóc “owadzim przyjaciołom”. Dzięki wsparciu Warsztatów Kultury możemy ustawić dla nich domek własnego projektu. 

Urząd Miasta Lublin podkreśla, iż ochrona owadów zapylających jest niezwykle ważnym wyzwaniem współczesności. Szacuje się, że życie na ziemi bez pszczół i innych owadów przetrwa maksymalnie przez kilka lat. W rzeczywistości jedna trzecia naszych produktów spożywczych zależy od owadów i innych zapylaczy. Jednak z powodu negatywnego wpływu niektórych działań człowieka pszczołom grozi wyginięcie. Nieświadome zniszczenia ich domów i naturalnych siedlisk przyczynia się do gwałtownego zaniknięcia łąk dzikich kwiatów na całej planecie. 

W jaki sposób możemy pomóc 

Akcja “Bee Home” – to domek dla pszczoły, który został zaprojektowany z myślą o tak zwanych pszczołach samotnicach, które jak sama nazwa wskazuje żyją samotnie. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe, pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach ani w złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. 

“Bee Home” został zaprojektowany przez SPACE10 – laboratorium badawcze i projektowe z Kopenhagi. Projekt również jest wspierany przez firmę IKEA. SPACE10 stworzyło “Bee Home” we współpracy ze studiem projektowym Bakken&Bæck z Oslo i projektantką Tanitą Klein. Domki zaprojektowane przez SPACE10 udostępnione są na wolnej licencji. Organizatorzy projektu wierzą, że podejście w duchu założeń „open source” może usprawnić sposób projektowania, wytwarzania lokalnie i dystrybucji zrównoważonych produktów.  

Na czym polega ta akcja? 

Uczestnicy projektu za pośrednictwem strony www.beehome.design zaprojektują własne domki, które w swoim zakładzie makerspace wykona Marcin Pendel. Po wycięciu przez Marcina elementów domku uczestnicy będą mieli szansę sami je złożyć (a w opcji pandemicznej złożą je organizatorzy i przekażą uczestnikom już gotowe). Na podstawie zebranych od uczestników informacji organizatorzy dostarczą wskazówek i wiedzy na temat właściwego umieszczenia domku i jego późniejszej konserwacji. Po otrzymaniu gotowych domków poproszą uczestników o regularne przysyłanie zdjęć, które pokażą, jak został zainstalowany domek oraz jak wygląda jego funkcjonowanie. 

Jak będzie wyglądał udział w akcji? 

KROK 1. Wymyślić jaka będzie lokalizacja dla domku praz zrobić max. 5 zdjęć tego miejsca. 

Domek jest zaprojektowany tak, aby można go było umieścić prawie wszędzie, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, szukając dla niego odpowiedniej lokalizacji. Powinien być zwrócony w stronę porannego słońca. Pszczoły preferują miejsca suche i ciepłe. Miejsce musi być takie, w którym domek będzie chroniony przed ciężkimi opadami deszczu i silnymi wiatrami, aby był zawsze stabilny, stał dłużej i lepiej chronił znajdujące się w środku pszczoły. Najlepiej umieścić domek pod dachem, przy ścianie, pod drzewem itp. Ważne, aby domek znajdował się w 300 m od kwiatów. Pszczoły samotnice zwykle nie będą lecieć dalej. 

KROK 2. Zaprojektowanie swojego domku 

Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej https://www.beehome.design/design

Gotowy plik zapisany będzie w formacie .dxf – trzeba podpisać plik swoim imieniem i nazwiskiem (np.:JanKowalski.dxf). 

Projektując domek warto pamiętać, że mamy do wyboru jedną z trzech opcji: 

  • domek wolnostojący na czterech nóżkach 
  • domek na palu do wbicia w ziemię na nierównym terenie 
  • domek do zamontowania na ścianie 

KROK 3. Wypełnienie formularza online, dołączenie do niego pliku .dxf i zdjęcia miejsca, w którym będzie umieszczony domek. 

W formularzu będzie także prośba o krótki opis docelowego miejsca dla swojego “Bee Home” oraz o motywację do jego goszczenia. Plik z projektem domku oraz zdjęcia trzeba przesłać przez stronę WeTransfer, a wygenerowany link wkleić do formularza online. 

KROK 4. Oczekiwanie odpowiedzi. 

Spośród nadesłanych zgłoszeń do realizacji organizatorzy wybiorą 9 projektów. Po analizie zgłoszeń, bazując na opisie z formularza i na przesłanych zdjęciach, wybrane zostaną osoby, do których trafią domki “Bee Home”. 

Harmonogram: 

  • do 31 marca – organizatorzy czekają na zgłoszenia uczestników 
  • do 7 kwietnia – wybór projekty do realizacji 
  • do 30 września co 2 tygodnie opiekunowie pszczelich domków będą przesyłać fotograficzne raporty, dokumentujące życie domku i jego mieszkańców .

Zapisy: udział w projekcie jest bezpłatny, akcja skierowana dla osób pełnoletnich, zgłoszenie należy przesłać za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl 

Korekta: Dawid Kobylański 

Fot. mariananbu/pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *