MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Dom Marii Curie-Skłodowskiej wróci do polskich rąk?

Premier Mateusz Morawiecki późną nocą na swoim fanpage’u na facebooku umieścił zaskakującą i radującą wiele serc informacje.

Dom Marii Curie-Skłodowskiej pod Paryżem w końcu został wystawiony na sprzedaż. Polskie władze od razu zareagowały na tę informację, głosząc, że jest to nieocenione miejsce dla polskiej kultury i historii. W sprawie zakupu nieruchomości polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w ciągłym kontakcie z ambasadą RP w Paryżu.

Posesja pełniła funkcje letniej posiadłości małżeństwa Curie. Udawali się tam, aby odpocząć od zgiełku wielkiego świata. Krążą plotki, że ozdobne motywy przyrody namalowane w jadalni mogą być ręki samej Marii. 

Jak donosi RMF FM, na dom noblistki znalazły się również chętne dwie osoby prywatne, które są w stanie zapłacić wymaganą cenę 790 tysięcy euro bez negocjacji. Sama posiadłość nie jest w pierwszorzędnym stanie. Szacowany koszt remontu wynosi około 250 tysięcy euro. 

Warto również wspomnieć, że sam budynek znajduje się również na liście francuskich zabytków historycznych. Są to kolejne ograniczenia nałożone na właściciela, aby w trakcie remontu nie zniszczył jego historycznego ducha. Na tym też zależy polskiemu rządowi. 

Jako studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z zaciekawieniem i ekscytacją przyglądamy się dalszym działaniom rządu. Miejmy nadzieję, że w przyszłości w tym domu powstanie jedno z najsławniejszych muzeów naszej patronki.

foto: fb Premiera Mateusza Morawieckiego
korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *