MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Edupolfo – dlaczego potrzebujemy edukacji medialnej? 

Kto powiedział, że media nas tylko oszukują? Edupolfo to nowa seria, która w przystępny sposób edukuje i pokazuje, jak działają media. Dzięki niej dowiesz się, co to modny PR, reklama niekonwencjonalna czy kampania permanentna. Brzmi ciekawie, prawda? 

Media otaczają nas z każdej strony. Pozornie wiemy o nich wiele, jednak sprytnie zastawione pułapki wciąż działają wyśmienicie. Rozmawiając o mediach dobrym puntem wyjścia będzie określenie, czym jest edukacja medialna. Najprościej rzecz ujmując to zbiór kompetencji oraz wiedzy, która pozwala w sposób bezpieczny i świadomy korzystać z mediów, tych internetowych i tradycyjnych. Możemy wyróżnić takie umiejętności jak: 

  • Znajomość różnic pomiędzy treściami informacyjnymi, opiniami, manipulacji oraz perswazji, 
  • Znajomość pojęć takich jak: bańka informacyjnafake newsdeep fakeprzeciążenie informacjąamnezja cyfrowa
  • Dobieranie i klasyfikowanie źródeł informacji, określanie ich wiarygodności, 
  • Wykazanie się odpowiedzialnością w korzystaniu ze środków masowego przekazu, 
  • Dbanie o bezpieczne korzystanie z sieci, 
  • Znajomość instytucji związanych z mediami w Polsce i na świecie, 
  • Znajomość wpływu mediów i technologii na zdrowie oraz rozwój człowieka. 

Zapoznanie się z podstawami nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, jednak pozwoli w bezpieczny i świadomy sposób uczestniczyć w życiu medialnym wszystkim odbiorcom. Zmniejszone zostanie również ryzyko, że staniemy się ofiarami oszustów i trolli internetowych (osób w celowy i zamierzony sposób wpływających na innych użytkowników sieci, prowokując ich agresywnymi komentarzami, obrażając, siejąc dezinformację). 

Tylko w Stanach Zjednoczonych z każdą minutą internet produkuje co najmniej 2,6 miliona gigabajtów(…) Co minutę na Youtube wgrywanych jest 400 godzin materiałów wideo.

Business Insider Dostęp, 15.11.2021

Dlaczego zatem edukacja medialna? 

Powodów istnieje kilka, m.in rosnąca wykładniczo ilość danych czy dostęp do technologii przez coraz to młodszych użytkowników. Warto również zdawać sobie sprawę z potęgi współczesnych mediów oraz mechanizmów, jakimi się posługują. Bezrefleksyjne korzystanie z mass mediów dotyczy każdego, bez względu na wiek czy płeć, dlatego też edukacja medialna powinna uczyć krytycznego myślenia w stosunku do odbieranych treści. Krytycznego, czyli umiejętności zdroworozsądkowego podejścia do danego tematu, analizy i oceny powiązań między przedstawionymi faktami a opiniami. Nie powinno się bezgranicznie ufać temu, co spotyka się w mediach. Racjonalnie jest pomyśleć o tym, co autor miał na myśli i jakie cele chciał osiągnąć danym materiałem 

Postępujący rozwój społeczeństwa informacyjnego i obecność mediów nawet w przestrzeni intymnej ludzi, wpływa na ich jakość życia. Trafnym przykładem konsekwencji będzie zaburzenie postrzegania własnego ciała w przypadku nadmiernego korzystania z Instagrama. Internet to świat kreacji idealnego życia, wiele osób zapomina, że zawsze istnieje druga strona medalu… Zdecydowanie mniej kolorowa i atrakcyjna. 

Edupolfo – dlaczego? 

Edupolfo powstało, z chęci dzielenia się wiedzą i fascynacji mediami. Tym krótkim wstępem o edukacji medialnej, chciałbym zachęcić do pozostania ze mną na dłużej. Fake newsy, propaganda, rzetelność dziennikarska oraz inne ciekawostki ze świata mass mediów to zaledwie początek tego, co dla was przygotowaliśmy. 

Korektor: Magdalena Sadłowska 

Fot.K.K/ grafika własna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *