MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Ekomance – romans z ekologią

Fot. Geralt zrównoważony rozwój energia jabłko glob trawa łąka zródło: Pixabay CC-BY

Ruszamy z nową miniserią – ekośrody! Co tydzień będziemy poruszać problemy stanu naszego domu i podawać sugestie, co zrobić, żeby ten stan zmienić. 

Ekomance – jak nietrudno się domyślić, nazwa powstała z połączenia ekologii z nazwą naszego magazynu – Polformance. Ekologia jest tematem pomijanym, a bardzo istotnym. Skutki degradacji planety są zauważalne dookoła, nawet dla niewprawnego obserwatora. Bo że klimat się pogarsza w niebywale szybkim tempie, to fakt. Zastanawiasz się, w jaki sposób? 

Wystarczy spojrzeć na anomalia pogodowe, coraz większe pożary, zmiany linii brzegowych, wylesienia, wymierania gatunków zwierząt, wysokie upały, niskie opady śniegu.  Możesz prześledzić wykresy populacji egzotycznych zwierząt lub sprawdzić, jak zmieniła się powierzchnia Grenlandii w ostatnich latach. Zapytaj znajomego rolnika o tegoroczne plony – zmiany cen owoców i warzyw nie są bez przyczyny, to nie tylko inflacja. 

Czy wiesz, że na Antarktydzie odnotowano temperaturę 18,3 stopnia Celsjusza? Możemy stwierdzić, że to jak nasza ciepła wiosna, ale nie zapominajmy, że mówimy o wiecznej zmarzlinie, w której kryje się wiele toksycznych substancji. A topnienie tej powierzchni powoduje wzrost poziomu wód. Skutkiem czego może być zatopienie wielu państw. To z kolei może prowadzić do braku miejsca dla ludzi, których populacja stale rośnie. 

To wszystko brzmi przytłaczająco, ale zaczynamy Ekomance, aby zwiększać świadomość i wprowadzać nowe nawyki do życia, razem. W tej cotygodniowej serii znajdziesz rozwiązania i pomysły, dzięki którym Tobie i planecie będzie się żyło lepiej. Zajmiemy się także organizacją drobnych akcji, które pomogą zaangażować Ci się w pracę o nasz wspólny dom. 

To wszystko wydaje się być odległe, ale w rzeczywistości czas na działanie jest już teraz. Przybliżę Ci już wkrótce ten świat i dowiesz się, że jeszcze nie jest za późno. Działania pojedynczych jednostek mają olbrzymią moc, ale wymagają od nas mobilizacji. Nie czekaj na ruch rządów lub dużych korporacji. Zacznij już teraz. 

Jeśli zaciekawiła Cię ta seria, polecam zostać na dłużej. Daj znać w komentarzu, jaki temat powinien być następny albo co robisz TY dla Matki Ziemi. Nie zapominajmy, że wszystko w naszych rękach, a nowe jutro – jest już dziś.  
 

Korekta: Aleksander Janicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *