MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

EMPATIA? A co to takiego?

https://www.raisingboysandgirls.com/raisingboysandgirls-blog/girls-boys-empathy

https://www.raisingboysandgirls.com/raisingboysandgirls-blog/girls-boys-empathy

Znieczulica – bywa ochronną skorupką, gdy świat Twój ogarnia szaleństwo… Wrażliwość zabijasz dopiero wówczas, kiedy zezwalasz na okrucieństwo.

 Każdy człowiek jest istotą społeczną, która ze względu na swoją naturę potrzebuje innych ludzi do prawidłowej egzystencji. Społeczność zespala się ze sobą, tworząc wspólnotę opartą na danej kulturze. Aspekt jednoczenia się ludzi w trudnych sytuacjach widoczny był już wieki temu. Przykładem tego zjawiska mogą być chociażby wojny, czy też różnego rodzaju katastrofy. Jednak w obecnych czasach często mamy do czynienia z wszechobecną znieczulicą i ludzką biernością na krzywdę drugiego człowieka. W dobie Internetu możemy zauważyć nieprawdopodobną falę hejtu, która „zalewa” nas z każdej strony. Niestety, ze względu na jego ogromny zasięg, szanse na zatrzymanie tego błędnego koła obojętności, pogardy i mowy nienawiści są niemalże zerowe.

27 kwietnia do mediów dotarła smutna informacja o tragicznej śmierci 26-letniego modela podczas Sao Paolo FashionWeek.

Tales Soares, który szedł w pokazie marki Också, niespodziewanie stracił przytomność i wywrócił się na wybiegu. Widzowie myśleli, że upadek jest elementem pokazu, jednak rzeczywistość okazała się brutalna. Ciało modela zaczęło drżeć, a z jego ust wylewała się piana. Mimo interwencji ze strony ratowników i przewiezienia mężczyzny do szpitala, jego życia nie udało się uratować. W brazylijskiej gazecie Folha De S.Paulo jedna z modelek – Isa Mel, sugeruje, że Soares nic nie jadł przed pokazem, ponieważ był wegetarianinem, a catering nie był dopasowany do jego preferencji żywieniowych. Na portalach społecznościowych pojawiło się mnóstwo postów dotyczących tej sprawy, która zresztą do tej pory jest szeroko komentowana. „Jednego mniej”, „Rurki odcięły mu dopływ krwi do mózgu”, „Selekcja naturalna”, „Tak się to kończy, gdy chłop przestaje jeść mięso” – tak szokujące komentarze znalazłam pod jednym z postów na Facebooku. To tylko wybrane z nich, gdyż pojawiły się ich setki. W opozycji do tych skandalicznych słów stanął młody internauta – „Nie dziwi mnie, że wszędzie się z nas śmieją, skoro co drugi komentarz to ubaw po pachy z czyjejś śmierci. W Polsce niepotrzebna będzie wojna z innym krajem. My się sami wykończymy i pozabijamy”. Smutne, a zarazem prawdziwe – Ludzie ludziom zgotowali ten los (Zofia Nałkowska „Medaliony”).

 Tematem zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza 14 stycznia br. żyła cała Polska. W tym wypadku również nie obyło się bez medialnej burzy wywołanej przez podzielonych Polaków. Po tym wydarzeniu zorganizowano koncert „Artyści przeciw nienawiści”, którego inicjatorką była znana wokalistka – Doda. Akcja miała na celu zjednoczenie się oraz podzielenie swoimi historiami związanymi z hejtem i przemocą w Internecie. Muzyka zdecydowanie połączyła wszystkich, którzy tego dnia zgromadzili się w łódzkiej Atlas Arenie, by wspólnie wykonać emocjonalny utwór Michaela Jacksona „We Are The World”. Koncert spotkał się z pozytywnym odbiorem, dlatego takich inicjatyw powinno być o wiele więcej, a każda z nich powinna być dla nas czymś pouczającym.

Zastanówmy się nad tym, gdzie jest granica „wolności słowa”, a gdzie zaczyna się człowieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *