MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Festiwal Kultury Ukraińskiej „Ukraina w Centrum Lublina”

W tym roku już po raz trzynasty odbędzie się w Lublinie festiwal ukraińskiej kultury. Ze względu na pandemię po raz pierwszy odbędzie się w formie online i będzie trwał cały tydzień. Festiwal „Ukraina w Centrum Lublina” można uznać za tradycyjne wydarzenie dla mieszkańców Lublina i turystów, podczas, którego poznają kulturę ukraińską. 

Historia festiwalu

Po raz pierwszy przedsięwzięcie odbyło się w 2008 roku jako część innego wydarzenia – „Mikołajek Folkowych”. Jednak już od 2010 roku jest on samodzielną imprezą, która ma na celu przybliżenie kultury ukraińskiej w różnych postaciach oraz budowanie wzajemnego dialogu polsko-ukraińskiego na terenie Lublina i województwa lubelskiego. 

Wydarzenie to jest organizowane przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, w ramach której działają ukraińscy studenci, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce, czy też Polacy zainteresowani Ukrainą. To właśnie oni organizują „Ukrainę w Centrum Lublina” oraz tworzą jego markę.

W ciągu dwunastu lat w festiwalu uczestniczyło bardzo wielu znanych ukraińskich artystów. Gośćmi festiwalu byli twórcy i zespoły, takie jak: „Odyn v kanoe”, „Vivienne Mort”, „Auditoria”, Oleg Skrypka, polski malarz Piotr Łucjan, fotografowie Marian Strilciw i Pavlo Nera, plastyk Marta Wasilczyk, reżyserowie: Anna Korzh, Igor Sudakov, Wiktoria Trofimenko, Konstantyn Klatskyj, Oleksandr Fraze-Frazenko, pisarze: Bogdan Logvynenko, Taras Bondarenko, Nadiyka Gerbish oraz inni przedstawiciele współczesnego świata kultury ukraińskiej. W ramach festiwalu odbywa się również konkurs wiedzy o Ukrainie „Ukraina Terra (IN)Cognita” dla uczniów lubelskich szkół, podczas którego sprawdzana jest wiedza o naszym wschodnim sąsiedzie. Ponadto corocznie w ramach festiwalu odbywają się warsztaty tradycyjnego rękodzieła ukraińskiego. 

Co zobaczymy na festiwalu? 

Podczas XIII edycji online — wydarzenia „Ukraina w Centrum Lublina” odbędzie się szereg różnych ciekawych rozmów i dyskusji oraz warsztatów czy koncertów. Pierwszą dyskusją w ramach festiwalu będzie „Pamięć, która łączy”, poświęconą stuleciu zawarcia Umowy warszawskiej, powszechnie znanej jako „Sojusz Piłsudski-Petlura”. W wydarzeniu wezmą udział autorzy projektu multimedialnego „Rok 1920 – pamięć w czasie zarazy”: Paweł Bobołowicz i Dmytro Antoniuk oraz organizatorzy akcji „Płomień Braterstwa”: Mateusz Stachewicz i Ołena Bondar. W ramach festiwalu odbędą się również spotkania z Maryną Popatenko – Wiceministrem Młodzieży i Sportu Ukrainy, Oleksandrą Manisku – autorką projektu „Art Is Therapy”, kapitanem Tarasem Beniakhem i Myronem Humenytskym o kozackich czajkach. Kolejne spotkanie będzie poświęcone kwestii sytuacji tatarów krymskich. Honorowym gościem spotkania będzie Alim Aliev – działacz krymskotatarski w Ukrainie. 

Tradycyjnie także w tym roku odbędzie się konkurs wiedzy o Ukrainie pod tytułem: „Ukraina terra(in)cognita” dla uczniów klas licealnych. Konkurs ma na celu poznanie dziedzictwa kulturowego Ukrainy, dążenie do przełamywania stereotypów oraz budowania polsko-ukraińskiego dialogu. Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: Ivan NAVI oraz Roman Sasanchyn. Na uczestników festiwalu będą czekały różnorodne warsztaty: tworzenie map myśli, świeczek dekoracyjnych oraz lalek-motanek. Gra miejska będzie prowadzona w formie quizu na podstawie filmów o Lublinie, co pozwoli wszystkim chętnym bez wychodzenia z domu poznać różne zakątki Lublina. 

W ramach festiwalu odbywa się w tym roku konkurs talentów w trzech kategoriach: muzyka, ruch oraz literatura. Dla osób zainteresowanych fotografią przeprowadzony zostanie konkurs pt. „Kadr z Ukrainy”. W ostatni dzień festiwalu odbędzie się pokaz filmu „Zhyva” ukraińskiego reżysera młodego pokolenia – Tarasa Khymycha oraz spotkanie literackie z Iryną Wikyrczak – asystentką polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. 

Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby każdy mógł odnaleźć dla siebie coś ciekawego i wyjątkowego, spróbować swoich możliwości w różnych dziedzinach lub po prostu mile spędzić czas, poznając kulturę naszego sąsiada – Ukrainy.  

Szczegóły na: www.ukrainawcentrumlublina.com 

https://www.facebook.com/UkrainawCentrumLublina/

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.