MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Jacek Bury przeszedł do Polski 2050

Facebook/Szymon Hołownia

Szymon Hołownia przedstawił nowego członka ruchu Polska 2050. Został nim lubelski senator Jacek Bury. To drugi po Hannie Gill-Piątek przedstawiciel nowego ruchu w polskim parlamencie. Po transferze Joanny Muchy, ruch Hołowni ma utworzyć koło parlamentarne. 

Jacek Bury jest lubelskim przedsiębiorcą, który polityką zajmuje się od 2015 roku. Współtworzył lubelskie struktury .Nowoczesnej, w 2018 roku wszedł do sejmiku województwa z list Koalicji Obywatelskiej. Rok później był kandydatem KO do Senatu i pokonał lokalnego lidera Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Michalkiewicza. W połowie 2019 roku opuścił .Nowoczesną, jednak pozostał członkiem klubu parlamentarnego KO. 

W ruchu Polska 2050 chodzi nam o sprawczość i rozwiązywanie problemów. O to, żebyśmy posuwali ten świat do przodu i naprawiali Rzeczpospolitą, którą psują rządy Prawa i Sprawiedliwości — powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej. 

Lider Polski 2050 dodał także, że Bury nie pobiera wynagrodzenia za pracę w Senacie, a swoją dietę przekazuje na cele charytatywne. Hołownia wyraził także nadzieję utworzenia koła parlamentarnego w najbliższym czasie. Oprócz Burego Polskę 2050 w parlamencie reprezentują jeszcze posłanki: Hanna Gill-Piątek i Joanna Mucha. 

– Polityka to jest służba publiczna. Powinny się tam znajdować osoby, które odniosły sukces zawodowy i są niezależne. Taką zasadą kieruję się podczas realizowania mandatu senatora, który sprawuję od roku. Mamy zbieżne wartości i podobne zasady — tłumaczył swoją decyzję Jacek Bury. 

Senator zaznaczył także, że dotychczasowy układ sił w Senacie nie jest zagrożony oraz skrytykował KO za chęć pozostania liderem polskiej opozycji i brak zainteresowania realnymi zmianami w polityce. 

W reakcji na decyzję centrali z funkcji Lidera Regionu Lubelskiego Stowarzyszenia Polska 2050 zrezygnował Jakub Jakubowski. Według informacji Onetu transfer Burego nie był konsultowany z lokalnymi działaczami. 

To nie jedyne wzmocnienie ruchu Hołowni w ostatnim czasie. 19 stycznia w Białymstoku zaprezentowane zostały osoby odpowiedzialne za działania polityczne i budowę struktur Polski 2050 na Podlasiu. Na ich czele stoi były wojewoda i wicemarszałek podlaski, Maciej Żywno. Dzień później do Polski 2050 dołączyła także posłanka Joanna Mucha, dzięki temu ruch Hołowni będzie mógł utworzyć koło parlamentarne, którego szefem ma zostać Hanna Gill-Piątek. 

Korekta: Anna Marek 

1 thought on “Jacek Bury przeszedł do Polski 2050

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.