MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Jak odpocząć po sesji i produktywnie spędzić lato

Prawie miesiąc temu skończyła się sesja, ale mamy przed sobą jeszcze sporo czasu, żeby dobrze odpocząć i wykorzystać ten upragniony wolny czas.  

Oczywiście, zawsze potrzebujemy kilka wolnych dni, szczególnie po ciężkiej pracy. Musimy dać sobie trochę czasu, aby nabrać sił na nowe wyzwania. Mamy dla was kilka pomysłów, żeby nie zmarnować tej pięknej pory i połączyć przyjemne z pożytecznym. Poniżej przedstawię Wam kilka pomysłów, aby nie przetrwonić letniej przerwy.  

 1. Propozycja dla tych, których znudziła naukowa literatura, a chce pozostać w świecie książek i po prostu przeżyć historię innych ludzi. Ci, którzy chcą na trochę oderwać się od rzeczywistości, mogą w dowolny moment to zrobić za pomocą książek fabularnych. Oto kilka z nich: „Hrabia Monte Christo” (A. Dumas), „Stygmalion” (C. Stark), „Trzej towarze” (E. M. Remarque) czy „Papierowe miasta” (J. Green). Wystarczy zabrać ze sobą swoją ulubioną książkę, pójść do parku i czerpać przyjemności! 
 1. Lato, a osobliwie wakacje to czas na nowe hobby. Możesz więc spróbować czegokolwiek. Być może przypadkiem znajdziesz swoją życiową pasję. Jest mnóstwo opcji:  
  – poznać nowy język poprzez zapisanie się na kurs lub samodzielną naukę, 
  – nauczyć się gotować. Nieważne, czy to będą ciasta, czy zupy. Najważniejsze, aby próbować. Kto wie, być może następnym razem pizzę przygotujesz samodzielnie, zamiast zamawiać na mieście,  
  – zająć się rękodziełem, jeżeli masz dobre oko do szczegółów 
  – wypróbować swoich sił w malarstwie, 
  – nauczyć się grać na instrumencie muzycznym. 
 1. Ta opcja jest idealna, jeżeli masz dostępne środki i ochotę zwiedzać nowe miejsca. Zorganizujcie z przyjaciółmi kilkudniowy wyjazd, na przykład do Europy lub w góry. Może to być nawet nieobowiązkowa wycieczka poza miasto! Jedyne co was powstrzymuje to wy sami i wasze pomysły. Najważniejsze to zgrany zespół, przygotowany plan i niezbędne ze sobą rzeczy na wszelki wypadek. 
 1. Jeżeli masz dużo energii, a nie masz czym się zająć, to sport jest propozycją właśnie dla ciebie. Obecnie mamy tyle dyscyplin, że nawet lata nie wystarczy, aby wszystkiego wypróbować. Fajnie by było wykorzystać letnią pogodę i ćwiczyć na świeżym powietrzu. Butelka wody i zapał to wszystko, czego minimalnie potrzebujesz. Warto pamiętać o doborze muzyki, która bardzo sprzyja humorowi i aktywności. 
 1. Zrób listę filmów, które zawsze chciałeś/łaś zobaczyć, w międzyczasie z innymi aktywnościami! Grunt to znalezienie balansu. Na przykład: wieczorem po wszystkich sprawach dobrze jest odpocząć, oglądając film. I tutaj podam kilka przykładów: „Jestem na tak”, „Whiplash”, „Wielki Gatsby” 
 1. Najbardziej produktywny, ale i wymagający sposób na to, aby dobrze wykorzystać lato, to znaleźć pracę. Nawet tymczasowa praca może być owocna. Dzięki niej zarobisz pieniądze na podróże albo inne rozrywki.  Być może to ona pozwoli ci na poważniejsze cele takie jak: kursy, opłata studiów, czy mieszkania. Praca, nawet ta sezonowa z pewnością pozwoli Ci bardziej docenić czas wolny i odpoczynek.  

Powyższe propozycje należą do tych uniwersalnych, niemniej jednak są to sprawdzone metody. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie i uczyni to lato niezapomnianym.  

Korekta: Magdalena Sadłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *