MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Jak podarować komuś życie? Projekt HELPERS’ GENERATION 

Fot: P.J liderka akcji/ zdjęcie własne

Już 6 grudnia rusza XIII edycja projektu studenckiego HELPERS’ GENERATION. Jest to wspólna akcja studentów z całej Polski z Fundacją DKMS. Do wydarzenia włączył się także UMCS, gdzie będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.  

W 2008 roku powstała niezależna organizacja DKMS. Jej celem jest walka z nowotworami krwi, a także innymi chorobami układu krwiotwórczego, m.in. poprzez pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku. W przeciągu ponad 11 lat organizacji udało się pozyskać ponad 1 700 000  takich ochotników z całej Polski.  

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=v1guHtIsDug&t=47s

Jak wygląda rejestracja?  

W 2020 roku akcja HELPERS’ GENERATION odbyła się w formie online ze względu na pandemię koronawirusa, jednak nie przeszkodziło to studentom w uczestnictwie, co potwierdza aż stu trzydziestu siedmiu zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. W tym roku wydarzenie odbędzie się stacjonarnie, a wolontariusze m.in. z UMCS-u będą zachęcać studentów i nie tylko, do zarejestrowania się. Zapisanie do bazy dawców szpiku trwa tylko 7 min i polega na wypełnieniu krótkiej ankiety oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. 

Kiedy można się zarejestrować? 

Akcja HELPERS’ GENERATION będzie trwała od 6 grudnia (poniedziałek) do 9 grudnia (czwartek) w uniwersytetach w całej Polsce, w tym na UMCS. Warto podkreślić, że w akcji biorą również udział inne uniwersytety w Lublinie takie jak: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny.  
Rejestracja do bazy dawców szpiku na UMCS wygląda następująco: 

6 grudnia (poniedziałek) – Chatka Żaka – 16:30 – 21:00 

7 grudnia (wtorek) – Wydział Artystyczny – 11:00 – 16:00 

8 grudnia (środa) – Wydział Biologii i Biotechnologii – 9:00 – 15:00 

9 grudnia (czwartek) – Wydział Chemii – 9:00 – 15:00  

Czy ja mogę zostać dawcą szpiku? 

Każdy w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia może zostać dawcą. Najpopularniejszą metodą jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (metoda stosowana w 85% przypadków) i pobieranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (15% przypadków). Pobieranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. 

Ty też możesz zostać czyimś bohaterem 

Na Facebooku widnieje wydarzenie Zostań Dawcą Szpiku na UMCS!, w którym można wziąć udział. W tym roku jak i w zeszłym, liderem wydarzenia na UMCS-ie jest Łucja Wieleba. 

Zarejestrowałam się w dniu 18 urodzin, na razie mój bliźniak genetyczny jest zdrowy z czego bardzo się cieszę, ale jeśli zadzwoni telefon z fundacji to bez chwili zwątpienia chce podarować komuś szansę na życie! Ty też możesz zostać czyimś bohaterem – powiedziała Łucja. 

 Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/246623847532903 

Jakie spustoszenie sieje białaczka? 

Każdego roku w Polsce ponad 13 tys. osób dowiaduje się, że ma nowotwór krwi m.in. białaczkę. Przeliczając na minuty, średnio co 40 min. ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W skali świata dane są o wiele bardziej wstrząsające – co 30 sek. ktoś słyszy ww. diagnozę.  

Zgłoszenie się do bazy nic nie kosztuje, a może stanowić szansę na uratowanie czyjegoś życia. Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach

Korekta: B. Pietryczuk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *