MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

K2 po raz pierwszy zdobyte zimą!

Historia, która stworzyła się na naszych oczach!

Nepalczycy zameldowali się dziś na szycie K2- drugim co do wysokości szczycie Ziemi i jedynym ośmiotysięczniku niezdobytym dotąd zimą. 

Atak szczytowy z udziałem 10 Nepalczyków rozpoczął się wczoraj wieczorem. Około godziny 4:00 naszego czasu (8:00 czasu pakistańskiego) pokonali tzw. Bottleneck- słynny kuluar na wysokości ok. 8200 m.n.p.m. Po przejściu przez niebezpieczny trawers pod wielkim serakiem droga na wierzchołek przy dobrych warunkach pogodowych stała się możliwa. 

Dziś po godzinie 10 czasu polskiego (14 czasu pakistańskiego) jeden z kierowników wyprawy poinformował, że najszybsi wspinacze czekają na pozostałych 10 metrów przed samym szczytem, aby wspólnie go zdobyć. 

O godzinie 17 czasu lokalnego Nepalczycy stanęli na wierzchołku!

 „Dokonaliśmy tego, uwierzcie nam dokonaliśmy!

Zakończyliśmy wyprawę, której nie zakończył jeszcze nikt”- napisał Chang Dawa Sherpa w mediach społecznościowych.

„To najwspanialsze osiągnięcie w historii himalaizmu i świetny przykład pracy zespołowej”- dodał.

https://www.instagram.com/p/CKGujWGjdXF/?igshid=lecpl2p37oko&fbclid=IwAR0rMSaHuqhyXr0y-UgeHJ0-Bj-Uw3Wcj8ROyoHMrdnenELzKDUzGuNHsds

Tempo zdobywania wysokości może wskazywać, że wspinacze korzystają ze wspomagania tlenem z butli. Jeden z nich- Mingma Gyalje jasno zapowiadał, że chce wejść na K2 bez dodatkowego tlenu. Na wszelkie potwierdzenia czy mu się udało, trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Sukces Szerpów odbił się szerokim echcem w Internecie. Większość osób gratulowała im niesamowitego sukcesu. Znaleźli się również tacy, którzy twierdzą, że wspinacze ułatwili sobie sukces przez użycie dodatkowego tlenu. Jednym z nich jest Adam Bielecki, polski alpinista, który na swoim Twitterze pisze:

„Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. 

Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?”

Polski himalaista odniósł się do stwierdzenia, że jeden z Nepalczyków zdobył K2 bez wspomagania tlenowego.- „Jeżeli obozy były rozkładane a liny wieszane przez kolegów na tlenie. Ponadto, jeżeli w razie czego ten tlen był w każdej chwili dostępny. To mamy coś pomiędzy wejściem z tlenem a bez” napisał w kolejnym wpisie. 

Oprócz euforycznych wieści dotyczących wpłynęły również te tragiczne. W wypadku poniżej Obozu I zmarł hiszpański himalaista Sergi Mingote i nie udało mu się uratować życia. Był on kierownikiem sportowym wyprawy Seven Summits Treks (nie wchodził dziś na szczyt).

„Alex Gavan, Tamara Lunger oraz polscy wspinacze (Magdalena Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pereira) udzielali mu pomocy w bazie wysuniętej. Wysłaliśmy zespół medyczny z bazy, ale niestety nie udało się go uratować”- przekazał Chhang Dawa Sherpa z agencji SST.

https://www.facebook.com/14dawa/posts/1767056326805524

Zdobywcy K2 zdecydowaną większość drogi powrotu ze szczytu musieli pokonywać w ciemnościach, co w połączeniu ze zmęczeniem i trudnościami technologicznymi mogło być nie lada wyzwaniem i budzić niepokój. 

Przez kilka godzin nie mieliśmy żadnego sygnału odnośnie postępów w zejściu aż do teraz. Chhang Dawa Sherpa poinformował, że wszyscy wspinacze bezpiecznie dotarli do Obozu IV na wysokość ok. 7800 m.n.p.m, są w dobrej kondycji i formie.

https://www.facebook.com/14dawa/posts/1767156110128879

Foto: DEA PICTURE LIBRARY/ Getty Images

Korekta: Maciej Cieciora 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *