MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

KAMIL STOCH NAJLEPSZY W INNSBRUCKU!

Kamil Stoch wygrywa na BergiselPolak odniósł 37 zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata i objął prowadzenie w 69. Turnieju Czterech Skoczni. Trzykrotny mistrz olimpijski oddał skoki na odległość 127,5 m oraz 130 m!  Drugi był Słoweniec Anze Lanisek, trzeci Dawid Kubacki, a czwarty Piotr Żyła. W klasyfikacji turnieju prowadzi Stoch przed Kubackim.

Pierwsza seria konkursowa praktycznie wyeliminowała z walki o Złotego Orła głównych faworytów  Halvora Egnera Graneruda oraz Karla Geigera. Obaj zajmowali kolejno 29 i 30 lokatę. W drugiej serii oddali znacznie dalsze skoki, lecz i tak nie zdołali odrobić straty punktowej do Kamila Stocha i Dawida Kubackiego.

Przez chwilę mieliśmy nadzieję na pierwsze w historii polskie podium, gdyż przed skokiem Anze Laniska prowadził Dawid Kubacki, a drugi był Piotr Żyła. Jednak Słoweniec oddał dobry skok i wyprzedził Polaków. Ostatni na belce pojawił się nasz trzykrotny mistrz olimpijski, który nie dał szans rywalom. Skoczył 130 metrów i osiągnął najwyższą notę za styl. Co więcej, nikt w tym sezonie nie uzyskał lepszego wyniku pod tym względem – 58.5 pkt.  

Ostatecznie, Piotr Żyła zajął czwarte miejsce, Andrzej Stękała był osiemnasty, a Aleksander Zniszczoł dziewiętnasty. W klasyfikacji Turnieju mamy czterech Polaków w czołowej dziesiątce. Oprócz wcześniej wspomnianych Stocha z Kubackim (1 i 2 pozycja), ósmy jest Piotr Żyła, a dziesiątkę zamyka Andrzej Stękała.  

Bergisel po raz kolejny okazała się być kluczowa w kontekście całego TCS. Tym razem pokrzyżowała plany na końcowy triumf dla lidera PŚ – Graneruda oraz mistrza świata w lotach Karla Geigera. Norweg w wywiadzie dla TVP Sport przyznał, że liczy jeszcze na końcowy triumf. Oczywiście jest to możliwe, ale realnie będzie to naprawdę trudne zadanie. Pamiętajmy, że gdy polski skoczek odnosi wygraną w konkursie TCS, to potem sięga po nagrodę główną. Liczymy na to, że tak będzie i tym razem. 

Kamilowi Stochowi brakuje już tylko dwóch zwycięstw do wyrównania wyniku Adama Małysza. Dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni 11 rok z rzędu  triumfował w zawodach Pucharu Świata. Jeśli chodzi o ilość sezonów z wygraną w konkursie, to dzisiaj Stoch miał jubileusz – 10 sezon z minimum jednym miejscem na najwyższym stopniu podium.  

Polscy skoczkowie dominują, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż udało się im wskoczyć na fotel lidera w Pucharze Narodów.

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni TOP 3: 

  1. Kamil Stoch (809,9 pkt.)
  2. Dawid Kubacki (794,7 pkt.)
  3. Halvor Egner Granerud (789,3 pkt.) 

korekta: Martyna Karczmarczyk

Zdjęcie: Tadeusz Mieczyński

1 thought on “KAMIL STOCH NAJLEPSZY W INNSBRUCKU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *