MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Kapitan Jack – narodziny nowej gwiazdy Premier League

PAP/EPA / Tim Keeton / POOL / Na zdjęciu: Jack Grealish

Skandalista, niepokorna dusza i ekscentryk. Jack Grealish to niewątpliwie jedna z najbardziej oryginalnych postaci angielskich boisk. Co więc stoi za wyjątkowością piłkarza i dlaczego wiele topowych klubów Europy uważnie obserwuje jego poczynania? 
 
Aston Villa weszła w sezon 2020/2021 z pełną mocą, pokonując na początku rozgrywek obecnych obrońców tytułu. Mecz z Liverpoolem zakończył się wynikiem 7:2, a Grealish zdobył dwie bramki. 

Anglik dysponuje świetnym balansem ciała, niesamowitym przeglądem pola i nietuzinkową techniką. Na boisku nie porusza się jak typowy angielski pomocnik. W sposobie jego gry można dostrzec finezję zazwyczaj przypisywaną piłkarzom z Hiszpanii czy Brazylii. W reprezentacji Anglii prezentuje się nie gorzej, zaliczył bardzo udane występy i dwa razy zdobył tytuł najlepszego gracza meczu. W tym sezonie na boiskach Premier League wystąpił łącznie w 15 meczach zdobywając przy tym 5 bramek i 9 asyst. Aston Villa, w której Grealish bezsprzecznie jest liderem i największą gwiazdą, rozgrywa bardzo dobry sezon zajmując 10 lokatę w tabeli angielskiej ligi. Jednak w odróżnieniu od czołówki, drużyna z Birmingham ma do rozegrania aż trzy zaległe mecze. Jest to najlepszy sezon The Villans od lat, choć kariera niepokornego Anglika nie zawsze wyglądała tak obiecująco…
 
25 letni wychowanek Aston Villi przeżywał w Birmingham istny rollercoster. Jeszcze do niedawna głośno było o jego niechlubnym rekordzie 20 przegranych meczów z rzędu, a także o skandalach, które są nieodłączną częścią piłkarskiej kariery młodego kapitana. Głośnych afer z jego udziałem było naprawdę sporo! W 2015 roku Jack wybrał się z przyjaciółmi na urlop do słonecznej Hiszpanii. Media szybko zaczęły publikować zdjęcia z tego wyjazdu. Na kilku z nich Grealish leżał zupełnie pijany na środku uczęszczanej przez samochody ulicy. Aston Villa wyciągnęła konsekwencje z zachowania swojego zawodnika, lecz niewiele to dało. Sztab pracujący w klubie niejednokrotnie chwalił Anglika za świetną grę, ale jednocześnie miał wiele obaw dotyczących zachowania piłkarza. 
 
Wszystko zmieniło się po niefortunnym wypadku z udziałem Toma Cleverley’a, który kopnął Grealisha w okolice kręgosłupa tak mocno, że Anglikowi pękła nerka. W bardzo poważnym stanie zagrożenia życia Jack trafił do szpitala, gdzie został poddany operacji. Dopiero po otarciu się o śmierć piłkarz zrozumiał jak wiele mógł stracić i zaczął podchodzić do swojej profesji o wiele bardziej odpowiedzialnie. Jego boiskowe poczynania zostały dostrzeżone przez takich specjalistów jak chociażby Pep Guardiola, który docenił piłkarza określając go mianem pomocnika, którego każdy chciałby mieć w swojej drużynie. I choć Grealish nie pozbył się na dobre skandali ze swojej kariery (głośne rozbicie auta w dobie pandemii podczas powrotu z imprezy czy wycieki prywatnych zdjęć z kochanką) to na boisku prezentuje się jak prawdziwy lider, wykazując się także pełnym profesjonalizmem podczas treningów. 
 
Jack Grealish to niewątpliwie ogromny talent i piłkarz z potencjałem na zostanie jedną z najlepszych 10 na świecie. Anglik dysponuje wszystkim co powinien mieć gracz światowej klasy – posiada znakomitą technikę, uderzenie z dystansu, świetny drybling i co najważniejsze nie jest typem piłkarza egoistycznego. Widać jego przywiązanie do klubowych barw i kolegów z drużyny. Od trzech lat można zaobserwować regularność w jego boiskowych poczynaniach. Nie spada poniżej poziomu, który wyznaczył swoimi najlepszymi występami, co nie umyka uwadze piłkarskich gigantów. Coraz głośniej jest o jego potencjalnych przenosinach do Manchesteru United, Manchesteru City czy zainteresowaniu ze strony innych europejskich marek.

Wychowanek The Villans to nietuzinkowa, oryginalna i na pewno barwna postać. Z całą pewnością można stwierdzić, że gdy całkowicie upora się ze swoimi demonami stanie się piłkarzem kompletnym. Angielskie boiska widziały wiele karier, które mogły potoczyć się o wiele lepiej, ale przez skandale i alkohol nigdy nie rozwinęły do końca swoich skrzydeł. George Best, Paul Gascoigne czy chociażby Wayne Rooney to jedne z licznych przykładów, które obrazują, że sam talent nie wystarczy do bycia piłkarzem z najwyższego topu. Pozostaje obserwować poczynania Grealisha i mieć nadzieję, że nie będzie on kolejnym wielkim angielskim talentem, który na własne życzenie straci szanse na zostanie piłkarską legendą.KOREKTA: Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *