MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Konferencja premiera 21.11: ,,100 dni solidarności’’ i plan na najbliższe tygodnie

pixabay.com

Zniesienie niektórych obostrzeń i nałożenie nowych ogłosił Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji. Odniósł się także do świąt Bożego Narodzenia oraz ferii zimowych. Jaki jest plan na najbliższe tygodnie?

Od kilku dni resort zdrowia notuje stabilną liczbę zakażeń wirusem Sars-CoV-2 (ok. 22,5 tys. przypadków na dzień). Gdyby gwałtowny wzrost zakażeń utrzymywałby się taki, jak w październiku Polaków czekałaby tzw. kwarantanna społeczna. 

Dotychczasowe obostrzenia dotyczyły obowiązku noszenia maseczek poza domem, zachowania dystansu społecznego (minimum 2 metry), nauki zdalnej w szkołach, zamknięcia galerii handlowych (oprócz drogerii i aptek), siłowni, basenów, wstrzymanie działalności instytucji kulturalnych i gastronomii oraz ograniczenia liczby klientów w sklepach. 

Które obostrzenia zostaną zniesione? 

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zmiany w walce z Covid-19. Szef rządu poinformował między innymi, że galerie handlowe jeszcze przed świętami zostaną otwarte, jednak uczniowie w dalszym ciągu pozostaną w domach, ucząc się zdalnie przynajmniej do świąt.  

– Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym- powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą zamknięte do świąt. 

Rada Ministrów zdecydowała, że placówki gastronomiczne, instytucje kultury, kina, teatry oraz baseny, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. 

Jak będą wyglądały ferie zimowe i święta? 

Została też podjęta decyzja dotycząca ferii zimowych: w tym roku szkolnym odbędą się one w jednym terminie dla wszystkich regionów (tuż po świętach Bożego Narodzenia). Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że ,,skumulowane ferie’’ odbędą się od 4-17 stycznia, apelował także, aby podczas ferii nie planować wyjazdów i pozostać w domach. 

Polityk nawiązał także do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, prosił, aby pozostać w domach i świętować w małych gronach, a także, aby nie przemieszczać się między miastami. 

Kiedy pojawią się szczepionki? 

Morawiecki ogłosił również ,,100 dni solidarności’’, po których (około połowy stycznia) mają pojawić się pierwsze szczepionki na koronawirusa. Jedno zamówienie już zostało złożone na 16 milionów dawek. 

Korekta: Maciej Cieciora  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *