MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Koniec kariery ,,The Undertakera”

https://www.instagram.com/p/CH8r7jODhGV/

Czarny płaszcz i kapelusz, powolny marsz do ringu przy akompaniamencie ,,Rest In Peace”, 34 lata kariery ringowej, nieprzerwana seria 21 zwycięstw na Wrestlemanii. To wszystko przywodzi na myśl każdemu fanowi wrestlingu jedną postać – The Undertakera. W niedzielę (22.11) karierę ringową zakończył występujący pod tym pseudonimem Mark William Calaway.

Słynny ,,Taker” określany jest mianem największej legendy, jaką widział przemysł wrestlingu od początku swojego istnienia. Nazywany jest często ostatnim strażnikiem ,,kayfabe” ( pozostania w postaci wykreowanej na potrzeby show, jak również w mediach i życiu społecznym).

Debiut ringowy Calaway zaliczył jako ,,Texas Red” w federacji U.S.W.A, natomiast w WWE (wtedy jeszcze WWF) jako ,,Kane The Undertaker” , w roku 1990. Niemal natychmiast zyskał sławę jako ,,Deadman” – mityczny grabarz z nadludzkimi mocami, któremu przyświecała dewiza ,,Taking souls and digging holes”.

Niezwykłą rolę w zbudowaniu wizerunku The Undertakera odegrał skomponowany przez Jima Johnstone’a utwór ,,Rest In Peace” (inspirowany marszem pogrzebowym Fryderyka Chopina), do którego ,,Taker” powoli zmierzał do ringu w półmroku i kłębach dymu.

Undertaker w długim płaszczu i kapturze zmierza w stronę ringu. Widoczne są ręce widzów wyciągnięte w jego stronę.

W trakcie swojej 34-letniej kariery Calaway zdobył m.in. 17 pasów mistrzowskich, zwyciężył w Royal Rumble match’u (2007) i zdobył 12 nagród Slammy.

Oprócz wybitnych osiągnięć, “The Undertaker” znany jest również z dużej miłości do wrestlingu i niezwykłej wytrwałości. W trakcie swojej kariery przeszedł on około 17 operacji i cierpiał na szereg kontuzji. Rozdarty mięsień piersiowy, zerwany biceps, kilka operacji stawów, kilkukrotnie wstrząs mózgu, złamanie kości oczodołowej, uraz pleców, poparzenie drugiego stopnia (awaria pirotechniki przy wejściu do ringu w roku 2010), czy uraz biodra to tylko niektóre z długiej listy kontuzji zawodnika. Jak sam mówi, pod koniec kariery jego sprawność fizyczna wcale nie była tak dobra, jak wyglądało to na ekranie telewizora. ,,To odcisnęło piętno na moim ciele, więc teraz to trochę dymu i luster, żeby utrzymać to wszystko w kupie.” – mówi Calaway dla ,,TheSportster”.

The Undertaker zakończył karierę w wieku 55 lat na gali Survivor Series, na której dokładnie 30 lat temu debiutował w WWE. Po walce wieczoru zawodnik wyszedł do ringu i skierował słowa podziękowania do fanów w swoim własnym stylu, mówiąc ,,Nadszedł czas, bym pozwolił, żeby The Undertaker spoczął w pokoju.”

W wywiadzie dla CBS Sports Calaway powiedział: ,,Jedynym powodem, dla którego kończę, jest to, że nie jestem już w stanie robić tego na takim poziomie, na jakim bym chciał. Wciąż jest we mnie pasja i gdybym mógł – robiłbym to do końca życia.”

Korekty dokonała Martyna Kaczmarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.