MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Listopadowa edycja Warsztatów Kultury

Fot.P.K./zdjęcie własne*

Wschód Kultury – Artn’Music Festival to projekt, który zapewnia nie tylko dużą ilość dobrej muzyki, ale także elementy ze świata kina, literatury czy sztuki. Mimo, że główny program odbędzie się w lipcu, festiwalowi towarzyszy całoroczny cykl koncertowy ,,Strefa Innych Brzmień”, a także Warsztaty Kultury. W tym miesiącu czekają nas aż trzy ciekawe propozycje! 

Wschód Kultury to seria festiwalów organizowanych w Lublinie, Rzeszowie i Białymstoku, która w swoim programie oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturowych, w których następuje zetknięcie się różnych gatunków oraz tradycji. To przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską, które przyczynia się do działań ku rozwojowi kulturalnemu miast zlokalizowanych wzdłuż wschodnich granic kraju. Dzięki niemu w Lublinie możemy zarówno zobaczyć, jak i posłuchać najciekawszych artystów nie tylko z Polski, ale również m.in. z UkrainyBiałorusiArmenii czy Gruzji.  

Organizowana w ramach projektu Strefa Innych Brzmień to cykl koncertowy, który skupia się przede wszystkim na odkrywaniu tego, co nietypowe i oryginalne, dlatego każdy artysta lub słuchacz, który uwielbia zabawę dźwiękiem, poczuje się tutaj jak ryba w wodzie. W Strefie koncerty odbywają się przez cały rok, zarówno na żywo, jak i online. Wstęp jest bezpłatny, co dodatkowo zachęca do uczestnictwa w tym interesującym widowisku.  

– To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia – podkreślają organizatorzy na swojej stronie internetowej.  

Poza programem muzycznym festiwal oferuje także pokazy filmowe, wystawy, debaty czy prezentacje premierowych tytułów wschodnich autorów literatury. Organizatorzy stworzyli coś również z myślą o najmłodszych uczestnikach, a mianowicie Małe Inne Brzmienia. Jest to program edukacyjny dedykowany dzieciom i młodzieży w celu rozwijania muzycznych zainteresowań. Polega on na zapoznaniu ich z różnymi gatunkami i pokazaniu, że to, co wydaje się ,,inne”, może okazać się pionierskie i nowoczesne.  

Mimo, że najwięcej wydarzeń ma miejsce latem, w Strefie Innych Brzmień koncerty odbywają się cały rok. Dodatkowo na warsztatach kultury zarówno młodzi, jak i dorośli, mogą nabyć nowe umiejętności. W dniach 19-21 listopada odbędą się warsztaty z Michałem Iwankiem pt. ,,Loop Lublin na jazzowo!”, dedykowane osobom w wieku od 7 do 15 lat. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkie osoby, które chcą poznać nowych ludzi i rozpocząć muzyczną przygodę w jazzowo-rockowym stylu. Zapisy są dostępne online, a sam udział bezpłatny. Kolejne wydarzenia to cykl ,,Małe Inne Brzmienia” gdzie dzieci w wieku od 3 do 6 lat będą mogły nauczyć się zdobienia ceramicznych grzechotek oraz zaklinaczy deszczu.  Warsztaty rozpoczną się 21 listopada i będą trwały od 13 do 15:30.  

Projekt ten powstał głównie dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od 2008 roku gromadzi coraz większą rzeszę odbiorców. Jak widać Lublin staje się kulturalną stolicą otwartą dla każdego, niezależnie od wieku. Z roku na rok organizatorzy zaskakują swoją pomysłowością i zachęcają nas do aktywnego spędzania czasu poprzez zabawę i naukę. Spośród obszernego programu wydarzeń każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.  

Korekta: Aleksander Janicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *