MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Lubelski rower miejski w nowej odsłonie!

Miasto Lublin po raz drugi ogłosiło postępowanie, które ma na celu wybór operatora nowego systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Termin składania ofert upływa 16 marca, a uruchomienie nowego sezonu miejskiej wypożyczalni planowane jest na przełomie maja i czerwca. W tym roku Lubelski Rower Miejski ma rozpocząć funkcjonowanie w nowej odsłonie.

Fot. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin/ Info Prasowe

Miasto Lublin po raz drugi ogłosiło postępowanie, które ma na celu wybór operatora nowego systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Termin składania ofert upływa 16 marca, a uruchomienie nowego sezonu miejskiej wypożyczalni planowane jest na przełomie maja i czerwca. W tym roku Lubelski Rower Miejski ma rozpocząć funkcjonowanie w nowej odsłonie.

– Lubelski Rower Miejski zajmuje ważne miejsce wśród usług, które Miasto świadczy na rzecz swoich mieszkańców, dlatego stawiamy na jego kontynuację i rozwój. Podejmujemy ponowne czynności, które mają na celu wyłonienie wykonawcy do obsługi systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Przyjęte pierwotnie założenia i zapisy specyfikacji przetargowej pozostają w większości bez zmian. Przy tworzeniu opisu przedmiotu zamówienia, sugerowano się także wnioskami z przeprowadzonych konsultacji społecznych, dotyczących tego środka transportu. Przede wszystkim chcemy podnieść standard systemu i zwiększyć jego konkurencyjność, a przyjęte założenia mają utrzymać popularność, jaką cieszył się system w latach ubiegłychZ uwagi jednak na brak złożonych ofert w pierwszym postępowaniu i konieczność powtórzenia procedury przetargowej, zmianie ulegnie termin uruchomienia wypożyczalni rowerów. Liczymy na to, że zacznie ona funkcjonować na przełomie maja i czerwca – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju. 
 

Największą nowością będzie przejście systemu do tzw. IV generacji. Rowery już nie będą musiały być wyposażone w elektrozamki, a ich pozostawienie będzie możliwe także w tzw. stacjach pasywnych. Będzie to dodatkowe 38 stacji, które będą oznaczone logiem systemu i w zależności od lokalizacji uzupełnione stojakami lub poziomym wytyczeniem kontur miejsca wypożyczenia/zwrotu. Przy pozostawianiu roweru, użytkownikowi przybędzie jeszcze jedna opcja – „tryb parking”. Użytkownik, nie łamiąc przepisów prawa, będzie mógł pozostawić rower poza stacją. Tym rowerem, po czasie nie dłuższym niż jedna godzina, użytkownik będzie mógł kontynuować jazdę tym konkretnym rowerem. Lubelski Rower Miejski przejdzie niemal całkowicie na obsługę mobilną. Terminal, chociaż pozostanie w 20 lokalizacjach, nie będzie już wymagany do rozpoczęcia jazdy rowerem i zakończenia wypożyczenia. Wystarczy aplikacja bądź karta (płatnicza) powiązana z kontem klienta.

Zmieni się także zakres obsługi systemu. Z formuły dzierżawy przejdzie on na kompleksową obsługę, serwis i magazynowanie roweru. W jak największym stopniu wykorzystane będą te elementy z dotychczasowego systemu, które mogą być dalej bezpiecznie użytkowane przez rowerzystów. Infrastruktura nowego systemu będzie się składała z 700 rowerów z czego 12 to rowery dziecięce oraz z 127 stacji (82 standardowych na terenie Lublina, 5 standardowych na terenie Świdnika, 2 dziecięcych w Lublinie, 38 pasywnych na terenie Lublina). Tym samym, flota Lubelskiego Roweru Miejskiego zostanie odrobinę zmniejszona, ale za to znacząco przebudowana. Wszystkie rowery będą siedmiobiegowe, a ich osprzęt dobrany w oparciu o współpracę miasta z doświadczonym ekspertem w zakresie konstrukcji rowerów. Ponadto system będzie częściowo całoroczny. Częściowo, gdyż w okresie zimowym, czyli od 1 listopada do 1 kwietnia, nastąpi ograniczenie floty poprzez pozostawienie w ruchu 210 rowerów 26″.

Nowy system będzie nastawiony przede wszystkim na stałych użytkowników i z myślą o nich przygotowana została specjalna oferta – abonamenty. W zależności od taryfy dostępnych będzie od 25 do 175 godzin jazdy, naliczanych w trybie minutowym, wliczonych w cenę pakietu. Pozostali użytkownicy nie będą mogli skorzystać z opcji darmowego czasu wypożyczenia ani naliczania minutowego. Bonus będzie także czekał na posiadaczy Lubelskiej Karty Miejskiej, dla których każda stawka, także abonamentu, będzie obniżona o połowę.

System w najbliższym czasie stanie się więc połączeniem generacji rowerów publicznych, a nadchodzące dwa sezony pomostem pomiędzy odejściem od klasycznej wypożyczalni rowerów do całorocznego systemu bezstacyjnego, opartego na GPS i rowerach z komputerem pokładowym. Podejście użytkowników wyznaczy kierunki dalszego działania i sposobu funkcjonowania roweru miejskiego w Lublinie.

 
Korekta: Dawid Kobylański 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *