MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Lublin na znak protestu wyłączy światło

1 grudnia o 17 na godzinę zgaśnie iluminacja na Placu Litewskim, zabytkowej przestrzeni Lublina. Miasto w ten sposób włącza się w ogólnopolski protest samorządów, który polegać ma na wyłączeniu świateł w symbolicznych punktach. Zaplanowana akcja, choć widoczna, nie będzie stanowić zagrożenia dla mieszkańców.  

Podczas protestu na godzinę wyłączone zostaną podświetlenia fontanny multimedialnej, iluminacje zabytków usytuowanych wokół Placu Litewskiego oraz pomników znajdujących się na placu, podświetlenia drzew oraz elementów małej architektury. Wyłączony zostanie również napis „I love Lublin”. Włączone natomiast pozostanie oświetlenie wysokie ciągów komunikacyjnych – latarnie na przedłużeniu Deptaka w ulicy Krakowskie Przedmieście oraz przy ścieżkach parkowych na Placu Litewskim. 

Celemsamorządowejakcji jest zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju. Transfery środków pieniężnych z UE do Polski wyniosły od 2004 roku – 188,8 miliardów. Tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano ze środków europejskich. Bez dostępu do funduszy EU nie byłoby tak dynamicznego rozwoju Lublina.  

Udział Lublina w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez polskie samorządy ma wymiar symboliczny. Jest formą sprzeciwu wobec polityki rządu dotyczącej finansowania samorządów, które cały czas ponoszą konsekwencje zmian w systemie podatkowym wprowadzone w drugiej połowie 2019 roku i kontynuowane są w tegorocznych pracach legislacyjnych. Już teraz szacujemy, że z tych powodów w 2021 roku do budżetu Miasta Lublin nie wpłynie kwota około 80 milionów złotych. Jako samorządowcy stanowczo protestujemy wobec decyzji większości parlamentarnej, które po raz kolejny pozbawiają samorządy środków finansowych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. 

Organizatorem symbolicznego protestu jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *