MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Lublin wspiera samorządy

Miasto Lublin włącza się w ogólnopolską akcję samorządów pod hasztagiem #potrzebUEmy. Celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec wetowania budżetu unijnego oraz kwestionowania europejskich wartości przez rząd.   

W tym celu 10 grudnia o godzinie 12 na balkonie Ratusza po hejnale miejski trębacz odegra hymn Polski oraz Odę do radości – hymn Unii Europejskiej. Miasto w dniach 9-11 grudnia wywiesi również flagi Polski i UE, które zawisną w symbolicznym miejscu tego miasta, czyli na Placu Litewskim, przy obiektach, które otrzymały dofinansowanie na ich realizację. Wspierające symbole pojawią się również w innych rozpoznawalnych miejscach, między innymi przy wejściu do Ogrodu Saskiego oraz Parku Zawilcowa, na budynkach MOPR,  przy Centrum Kultury czy Teatrze Starym. 

Tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich. Bez dostępu do funduszy EU nie byłoby tak dynamicznego rozwoju Lublina. Zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju jest również celem samorządowej akcji. 

Brak porozumienia dotyczącego nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE, a co za tym idzie budżetu na 2021 rok, oznacza gigantyczne kłopoty samorządów, które są jednymi z największych beneficjentów środków europejskich. Wstrzymanie dopływu środków europejskich to konieczność rezygnacji z dużych inwestycji samorządowych w rozwój infrastrukturalny, kulturalny, turystyczny.  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. 

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”. Samorządowcy zapraszają również mieszkańców do dołączenia do akcji #potrzebUEmy w dniach 9-11 grudnia.

korekta: Anna MarekDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *