MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

Mikołajki Folkowe, czyli zabawa w ludowym stylu

Fot. Bru-nO/pixabay

Mikołajki Folkowe to coroczny lubelski festiwal muzyki ludowej. Jego organizatorem, niezmienne od 1991 roku jest środowisko zespołu Orkiestry św. Mikołaja, zaś oficjalnym współorganizatorem wydarzenia w 2001 roku zostało Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. 

Główną ideą imprezy jest przede wszystkim popularyzowanie różnorodnej kultury tradycyjnej wśród młodych osób. Choć festiwal opiera się w głównej mierze na licznych koncertach muzyki z różnych regionów świata, nie brakuje na nim również pełnego wachlarza ciekawych warsztatów, spotkań autorskich oraz filmów związanych z kulturą ludową.  

Podczas trwania kilkudniowego festiwalu, różne zespoły folkowe mają okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne, tym samym walcząc o nagrodę Folkowego Fonogramu Roku. Wyróżnienie przyznawane jest przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Od 2014 o podium dzielnie walczą także fotografowie, biorąc udział w popularnym konkursie pt: ,,Tradycja w obiektywie”.  

Do innych ciekawych elementów festiwalu niewątpliwie można zaliczyć różnorodne wystawy tematyczne, panele dyskusyjne i warsztaty odbywające się w Klubie Festiwalowym. Wśród atrakcji cieszących się dużym zainteresowaniem jest również coroczna konferencja naukowa organizowana we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, a także Jarmark Cudów, czyli coroczny, świąteczny kiermasz rękodzieła. 

Na uwagę zasługuje także akcja pt. Festiwalowa Żywa Książka. Jest to cykl interesujących spotkań i rozmów z wyjątkowymi osobami, których historie życiowe mogłyby stanowić fabułę dla niejednej powieści.  

Tegoroczna edycja Folkowych Mikołajek odbędzie się w dniach 9-12 grudnia 2021 w budynku ACKiM Chatka Żaka na ul. Idziego Radziszewskiego 16. Zarówno szczegółowy program wydarzenia, jak i bilety wstępu na poszczególne elementy festiwalu dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: https://www.mikolajki.folk.pl 

Korekta: Magdalena Sadłowska 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *